23. jan 2024.

Da li je nastup lica Javnog servisa na režimskim događajima u skladu sa novinarskom profesijom?

Novinarima koji žele da drže do profesionalnih standarda je neprihvatljivo da vode bilo kakav skup političkog tipa, smatraju sagovornici N1.

Pored predsednika Republike, koji je bio u glavnoj ulozi, učešće u predstavljanju plana „Skok u budućnost“ uzela je i novinarka Radio televizije Srbije (RTS) Dragana Kosjerina, koja je bila voditeljka programa.

Njeno pojavljivanje izazvalo je pažnju medija, ne zbog načina na koji je vodila, već zbog pitanja da li je profesionalno prihvatljivo da novinari i voditelji Javnog servisa vode programe i manifestacije vlasti, odnosno političkih partija.

Istraživačica medija Jovanka Matić ovaj događaj je opisala kao medijsku predstavu, gde je sve bilo dobro promišljeno.

„Čak i radnje koje nisu strogo zakonite – poput izvođenja himne na javnoj prezentaciji nezvaničnog plana državnog vrha i angažovanja jedne profesionalne novinarke za vođenje aktivnosti državnih institucija – ne podležu nikakvim kaznama“, kaže Matić za N1.

Ona ističe kako nije nimalo slučajno što je za prezenterku u ovoj predstavi izabrana Dragana Kosjerina, koja je po mnogima trenutno najlepše televizijsko lice.

„Ona se pojavila na više od 40 kanala. I nimalo slučajno je za ovu ulogu izabrana upravo osoba koja je simbol republičkog javnog medijskog servisa RTS. Kosjerina nije bila samo najavljivačaca govornika u ovoj medijskoj predstavi. Ona je izgovarala tekst koji su joj pripremili organizatori manifestacije, poput „ovde niko nije zbog dnevne politike, večeras smo ovde zbog Srbije“, „zbog svega što treba za našu zemlju i sve naše ljude zajedno da uradimo“, rekla je.

Matić kaže da je Kosjerina kao novinarka, jasno prekršila Kodeks novinara Srbije, koji rad u i za državne institucije definiše kao nespojiv sa novinarskom profesijom.

„Kako bi se od osobe u večernoj ulozi promotera predsednika Republike i najvažnijih članova Vlade, mogao očekivati dnevni kritički izveštački pristup o aktivnostima predsednika i Vlade, što je mandat javnog medijskog servisa?“, dodaje Matić.

Etički gubitak i dobit za vlast

Kako navodi, gubici u etičkom profilu novinarke Kosjerine i u kredibilitetu RTS-a kao javnog medijskog servisa koji joj je dozvolio sukob interesa nadoknađeni su dobicima za vlast.

„Vučić je još jednom uz pomoć najlepšeg TV lica legitimisao svoje kršenje Ustava obavljanjem aktivnosti koje nisu u njegovom mandatu, a medijskom jatu otvorenih promotera svoje vlasti direktno je dodao i RTS. Očekuje se još veća podrška RTS-a izbornoj kampanji vladajuče partije koja je počela baš ovim događajem“, rekla je.

Tamara Skrozza, novinarka agencije Fonet, kaže za N1 da novinar bilo kog medija ne bi trebalo da vodi bilo kakav politički skup, bilo da su u pitanje ili druge organizacije političkog tipa.

„Novinari RTS mogu da kažu da u pitanju nije politički događaj, već državna manifestacija, ali ikonografija toga događaja, tonalitet i sadržaj nastupa upućuju na to da je u pitanju politička propaganda, politički skup jedne političke figure“, kaže Skrozza.

Ona ističe da Dragana Kosjerina „apsolutno nije bila u konfliktu interesa“, ali da je došlo do kršenja profesionalnih standarda, jer bi „novinari trebalo da se uzdrže od svih aktivnosti koji upućuju na političku pristrasnost ako žele da budu percipirani kao objektivni i nepristrasni“.

„Vođenje skupa jeste stepen iznad toga, nije u pitanju samo opredeljivanje već i uzimanje učešća u političkoj igranci, a to je za svakog novinara koji pretenduje da bude percipiran kao objektivan i nepristarasan, jedno veliko no-no. To se ne radi, iako novinari i voditelji RTS vrlo rado učestvuju i vode takve programe“, dodala je Skrozza.

Kodeksu novinara se navodi da je „sa novinarskom profesijom nespojiv je rad u PR i marketinškim agencijama, agencijama za lobiranje, državnim organima i institucijama, kao i političkim partijama“, kao i da je „učešće u političkoj, izbornoj ili medijskoj kampanji (političke stranke/kompanije, i slično), ne može da se obavlja istovremeno s novinarskim/uredničkim poslom“.

Nikola Lazić, glavni i odgovorni urednik portala Bujanovačke, kaže da je generalno problematično da se novinari pojavljuju u ulozi voditelja bilo kakvih skupova koji nemaju veze sa novinarstvom, medijima ili građanskim aktivizmom.

„Ovde uključujem i korporacijske i slične događaje, pa i one koje organizuje bilo koji deo vlasti ili bilo koje političke partije. Pojavljivanje voditeljke i novinarke Javnog servisa na događaju koji je organizovala vlast višestruko je problematično. U konkretnom slučaju, ključno je pitanje, iako može zvučati banalno, ko je Kosjerini isplatio honorar za ulogu u ovom hepeningu jer mislim da novinar Javnog servisa ne bi smelo da dobija novac od vlasti ili bilo koje stranke“, smatra Lazić za N1.

On kaže da se postavlja i pitanje ko je Kosjerinu zapravo angažovao za ovaj posao, odnosno da li se radi o njenoj ličnoj „tezgi“ ili se tamo pojavila u okviru svog redovnog posla na RTS, što je zaključak koji se može nametnuti s obzirom da je Javni servis nekoliko sati prenosio događaj.

Siva zona

„U svakom slučaju, obe varijante su neprihvatljive, kao što bi neprihvatljivo bilo da se novinar bilo kog medija, a posebno javnog servisa uopšte pojavi kao konferansije na bilo kakvom skupu koji koketira sa politikom, bez obzira organizuje li ga vlast ili opozicija“, istakao je Lazić.

Novinarka nedeljnika Vreme Jovana Gligorijević smatra da je u pitanju neka vrste „sive zone“.

„Isto tako mislim da nam je režim davno poremetio osećaj za primereno i neprimereno. Najsigurnije je reći, a ne pogrešiti, da je sve u vezi sa tim događajem bilo suludo: sala, publika, izbor voditelja, prenos na svim televizijama. Dodala bih da je vođenje SNS skupova do sada bila odskočna daska za voditelje i voditeljke, pa sad čekamo da vidimo u kom će pravcu ići karijera Dragane Kosjerine“, ocenjuje Gligorijević za N1.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend