Na pitanje voditeljke vesti Ane Mitić da li je sloboda medija to što je Srpski telegraf u vrhu po broju lažnih vesti, Milovanović je rekao da je to zloupotreba i da taj list zapravo obeležavanjem PR tekstova krši Kodeks, dok za lažne vesti u drugim medijima važe drugačiji standardi.
“Znate šta, te lažne vesti to su vam ovi iz krikova, birnova, gde oni sami sebi pišu lažne vesti. Zbunjuju i lažu narod sa tim izveštajima“, kazao je Milovanović.
“To kršenje kodeksa su vam i PR tekstovi, tako da Srpski telegraf ima puno PR tekstova za koje oni smatraju da nije dobro obeležen, a mi smatramo da je dobro i vidljivo obeležen. Kršenje kodeksa nisu hajke nego PR tekstovi, i onda oni zamenjuju tezu i optužuju nas i druge medije kako mi imamo lažne vesti, a sa druge strane ovi mediji koji su njima podobni, koji se njima sviđaju, oni nemaju nikakve lažne vesti“.
Dodao je da govoreći o lažnim vestima u Srpskom telegrafu “krikovi i birnovi” svesno obmanjuju javnost da je kodeks prekršen i da to predstavlja slobodu medija iako koriste laži, napominjući da za vreme prethodne vlasti nije smelo da se piše ni o čemu jer je bila jaka cenzura.
“Nisu naši mediji različiti od američkih, nemačkih, francuskih, ali se mi tu često zgražavamo nad nečim što se u razvijenim zemljama svakodnevno pojavljuje. Poenta je u tome da nisu isti aršini i da se jedni mediji osuđuju ad hoc, a drugi su svete krave i o njima ne sme ništa da se piše”, rekao je Milovanović.
“Čak i kad dokažete da objavljuju lažne vesti preko toga se pređe. Ti dvostruki standardi su pogubni za svako društvo i treba da postoje isti standardi za svaki medij, a ne da se zloupotrebljava to što ljudi iz Vremena sede tamo u tom udruženju, uzmu Srpski telegraf i pišu šta žele”, izjavio je Milovanović.
Međutim, samo u u poslednjih pet meseci, Savet za štampu je naišao na čak 769 tekstova u Srpskom telegrafu u kojima je prekršen Kodeks novinara Srbije. Tu nisu samo neobeleženi PR tekstovi, već je prekršeno i pravo na privatnost, prava na pretpostavku nevinosti kao i predstavljanje pretpostavki i nagađanja kao činjenice, ali i druga poglavlja Kodeksa novinara Srbije, etičkog standarda profesionalnog postupanja koje su svi novinari, urednici i izdavači dužni da poštuju.
Za godinu dana Raskrikavanje je u više navrata proveravalo tvrdnje u tekstovima Srpskog telegrafa poput one da je “Američki ministar odbrane u Zagrebu ljut kao ris: Poludeo na Hrvate što nisu zvali Vulina“. Taj sastanak se u trenutku pisanja teksta nije dogodio. Raskrikavanje je takođe ispitivalo i ekskluzivno otkriće da je “Đinđić ubijen zbog OVIH PAPIRA”, odavno dostupnih javnosti, kao i tekst“Sergej mulja sa novcem za bolesnu decu“, što je demantovala humanitarna organizacija Podrži život, ali i roditelji bolesne devojčice o kojoj je reč u tekstu Srpskog telegrafa. Tvrdili su i da Evropa i LGBT uvode pedofiliju u Srbiju, što su za Raskrikavanje demantovali domaći aktivisti. Milovanović je u vestima na TV Prva ocene ovih vesti kao lažnih nazvao “zamenom teza”.
Na sajtu Raskrikavanja, Srpski telegraf se nalazi na listi rizičnih medija, a lažne vesti u ovom tabloidu neretko pronalazi i Fake news tragač.
Na kakve medijske manipulacije Srpskog telegrafa smo nailazili možete pročitati ovde.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.