Povodom 11. rođendana fektčeking portala Istinomer, najstarijeg medija ove vrste u regionu, organizovana je onlajn tribina na kojoj je bilo reči o saradnji regionalnih fektčeging portala, njihovom radu tokom pandemije i saradnji sa Fejsbukom na otkrivanju lažnih vesti.
Regionalni fektčeging portali često sarađuju poslednjih meseci. Ana Brakus, novinarka hrvatskog portala Faktograf, smatra da „laži ne staju na granicama“ i da je zato povezivanje medija veoma važno.
Filip Stojanovski, novinar i programski direktor organizacije Metamorfozis iz Severne Makedonije, ističe da su države regiona veoma povezane i da zbog sličnih jezika lako kruže dezinformacije.
„Imali smo slučaj jednog profesora, nešto slično kao vi sa Nestorovićem, on je davao neke izjave o koroni koje nisu bile utemeljene na naučnom pristupu. Njegovo gostovanje je potom titlovano i pojavile su se verzije sa prevodom na srpski, albanski i engleski. Ispostavilo se je profesor u svom izlaganju izneo diskutabilne i neutemeljene tvrdnje o virusu“, kaže Stojanovski.
Po rečima novinarke Raskrinkavanja Vesne Radojević, poplava lažnih vesti traje već 10 meseci. Ona ističe da smo bili suočeni sa pokušajem cenzure kada se „sve svelo na krizni štab“.
„Krajem januara počeli smo da pišemo o korona virusu. Prvi medij koji se oglasio sa informacijom da je virus veštački napravljen bile su Večernje novosti. Sada je vakcina aktuelna tema. U razvijenijim demokratijama izvor lažnih vesti su neki marginalni portali i društvene mreže, a kod nas lažne vesti poteknu od državnih organa“, naglašava Radojević.
Fektčeking portali iz regiona počeli su da sarađuju sa Fesbukom u otkrivanju dezinformacija. Kada se za neku informaciju utvrdi da je neistinita, Fejsbuk je označava kao takvu, ali ona ostaje na toj platformi. Korisnici idalje mogu da vide spornu objavu.
Daniel Funke, novinar najpoznatijeg svetskog fektčeging medija Politifact, uključio se na kraju diskusije. Čestitao je rođendan Istinomeru i rekao da je pandemija bila veliki izazov za novinare. Fektčekeri su imali mnogo posla i tpeli su kritike da se bave cenzurom i ograničavaju slobodu govora. Funke ističe da je nekad granica veoma tanka, ali da je kontekst ono na šta se treba osloniti.
„Duboko sam uverena da ima smisla ovo šta radimo. Ljudi traže neku informaciju. Vani su neistine. Mislim da nije u redu da ljude prepustimo da se sami snalaze i treba da pomognemo ako možemo“, zaključuje Ana Brakus.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.