Istovremeno, našeg sagovornika smo pitali i da li bi povećanje kazni moglo predstavljati opasnost za nezavisne medije, posebno one na lokalu koji jedva sastavljaju kraj sa krajem jer ih ne finansira aktuelni režim.
– Nije tajna da vest ili informacija imaju ogroman značaj i da onaj ko ih plasira ima veliku moć. Problem kod nas je što tu moć ne prati odgovornost ili je ona bagatelisana niskim kaznama. Zakonodavac bi morao tu da interveniše. Novinari bi, sa svoje strane, morali da budu sposobni da procene koja informacija ima dovoljan kvalitet da bi mogla da se prezentuje javnosti, i da od svojih izvora traže validne potvrde ili dokaze svojih tvrdnji. Drugim rečima, da istražuju, da rade na svojoj priči, kako bi ona bila ozbiljna – ukazuje Gostiljac.
U suprotnom, dodaje, novinar postaje prost transmiser i glasnogovornik i biva zloupotrebljen.
– Tu novinarstvo mora izvršiti unutrašnju diferencijaciju, kako ne bi svako mogao nositi časno ime novinara. Prema tome, uvođenje reda u naš javni prostor je neophodno i tu potrebu ne smemo mešati sa nazavisnošću medija. Nema nezavisnosti medija bez njihove odgovornosti – naglašava Gostiljac.
Njegov stav je da, ukoliko, bi neki medij bio finansijski ugrožen zbog sudske kazne, to ne bi bio atak na medije već početak stvaranja uređenog sistema u kome bi učesnici javnog života i novinari počeli da poštuju značaj izgovorene reči.
– Ovo tvrdim i kao advokat, jer mi advokati smo, braneći svoje klijente, koji su takođe građani ove države, vrlo često u poziciji da se borimo ne samo protiv državnog aparata i tužilaštva, već celokupnog javnog mnjenja, koje je često povodljivo i nekritičko – zaključuje Gostiljac.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.