„Miroslav Mišković uspešno je pokrenuo platformu za građane Srbije, koja je već pomogla više od 9.000 Srba da zarade novac”, navodi se u naslovu teksta koji je objavljen na sajtu identičnog izgleda kao portal N1, ali sa potpuno drugačijom internet adresom.
U tekstu se navodi da je ova platforma dostupna za sve uređaje, da omogućava dobru zaradu i da radi automatski. „Prema statistici istraživanja, oni koji su ranije uložili minimalni iznos od 250 evra zarađuju do 2.500 evra. Ako uložite više, zaradićete više”.
Tu je i navodni citat Miroslava Miškovića:„Razmislite o tome da, ulažući 250 evra u platformu, obezbeđujete svoju finansijsku budućnost i budućnost svoje dece”.
Date su i instrukcije kako instalirati ovu platformu.
Reč je, međutim, o sumnjivom sajtu, koji osim što je preuzeo vizuelni identitet N1, nema veze sa ovim medijem, a ni sa biznismenom Miroslavom Miškovićem.
Iz Miškovićeve kompanije Delta Holding za Raskrikavanje navode da on „ne promoviše navedenu platformu niti je sa istom u bilo kakvoj vezi”.
„Pokrenut je postupak pred nadležnim organima, u skladu sa procedurom kompanije u ovakvim situacijama”.
Takođe, tekst u kome Miroslav Mišković promoviše platformu za kriptovalute ne može se pronaći na originalnom portalu N1, niti na drugim mestima
Međutim, u Fejsbukovoj biblioteci plaćenih sadržaja, još uvek je aktivno više reklama koje promovišu tekst u kome Mišković navodno reklamira ovu platformu.
Fejsbuk stranica koja plaća ove reklame zove se A1 i kreirana je nedavno, 31. avgusta ove godine. Nalog nije verifikovan i navodi da se bavi prodajom ženske odeće, i ima svega dvoje pratilaca.
Sumnju čitalaca bi trebalo da probudi to što sajt ima dosta grešaka i manjkavosti.
Recimo, meša ćirilicu i latinicu, pa je tako ime Miroslava Miškovića napisano na latinici, dok je ostatak teksta napisan na ćirilici. Iako deluje da lažni sajt portala N1 ima druge rubrike ili vesti, na koju god da kliknete – odvešće vas na drugu stranicu platforme Immediate Matrix na srpskom jeziku.
Tu postoji opcija za unos ličnih podataka (ime, prezime, mejl i kontakt telefon) i navodi se da će korisnika pozvati menadžer. „Uložite 250 evra danas i zaradite 3.500 evra mesečno. Samo za građane Srbije”, navodi se krupnim slovima.
Na ovom sajtu su takođe uočljive greške, recimo pogrešno su transkribovana strana imena i prezimena, a primetno je i mešanje malih i velikih slova. Tu se nalazi i niz fotografija navodno zadovoljnih korsnika. Recimo, Džejms Smit koji tvrdi da je zahvaljujući ovoj platformi mogao da da otkaz u roku od nekoliko nedelja, na sličnom sajtu na slovačkom jeziku se zove Jan Milnik. A njegova fotografija je zapravo stock fotografija.
Takođe se nigde ne navode kontakt podaci, niti je poznato ko stoji iza ove platforme.
U istom tekstu navodi se još nekoliko stvari koje čitaoci mogu lako da provere – poput toga da
projekat podržava vlada, što po svemu sudeći nije tačno jer se na sajtu Vlade Srbije ne može pronaći ni jedna vest u vezi sa ovom platformom.
Platforma istog naziva se prošle godine se pojavila i u Južnoafričkoj Republici, a Uprava za ponašanje u finansijskom sektoru (FSCA) u ovoj zemlji pozvala je građane na oprez kada je reč o korišćenju ove platforme uz napomenu da platforma „građanima pruža finansijske usluge, iako za to nema odobrenja”.
„Immediate Matrix koristi fotografije javnih ličnosti poput Elona Maska i južnoafričkog milijardera Patric Motsepea, kao deo svoje reklamne i marketinške kampanje. FSCA sumnja da Immediate Matrix koristi fotografije ovih dobro poznatih ličnosti bez njihovog pristanka. (…) Immediate Matrix nema ovlašćenja na osnovu bilo kog zakona da pruža finansijske proizvode i usluge”, navodi FSCA u saopštenju.
Specijalizovani sajt koji se bavi tehnologijama i kriptovalutama Tehnopedija, takođe je analizirao pouzdanost platforme Immediate Matrix, te navode da je teško proceniti da li je platforma prevara ili je legitimna za trgovinu kriptovalutama. Navode da su na platformi dostupne ograničene informacije što može biti problematično, kao i da je problem što u kontakt sa platformom može da se stupi tek nakon što se plati minimalni depozit.
„Preporučuje se da potencijalni korisnici budu oprezni i pažljivo procene svoje opcije pre nego što se uključe u aktivnosti trgovine preko ove platforme”, navode u zaključku teksta.
Raskrikavanje je više puta do sada upozoravalo na sumnjive sajtove od onih koji promovišu različite suplemente do onih koji trguju kriptovalutama i zloupotrebljavaju poznate ličnosti.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.