Nakon što je postalo jasno da će kompanija Rio Tinto opet nastaviti svoj put ka rudarenju litijuma u Srbiji, održan je niz protesta širom Srbije, a poslednji u nizu održan je 10. avgusta u Beogradu.
Provladini mediji nastavili su staru tradiciju i uglavnom su nastojali da diskredituju učesnike protesta, nazivajući ih raznim pogrdnim imenima: „nasilnicima”, „lešinarima”, „lažnim ekolozima”, kao i tvrdeći da je „litijum samo izgovor”, i da se vodi „specijalni rat protiv Srbije” čiji je cilj „rušenje Aleksandra Vučića”.
Informer je i danas nastavio da izveštava u tom tonu, te na naslovnoj strani objavio da: „Đilasovi i Šolakovi teroristi ne odustaju. Hoće da siluju Srbiju”. Uz ovaj naslov prikazane su fotografije Dragana Đilasa i vlasnika Junajted grupe Dragana Šolaka, kao i manje grupe građana na ulici.
„Rušiteljska opozicija predvođena Draganom Đilasom i Draganom Šolakom ne odustaje od pravljenja haosa u Srbiji”, navodi Informer u naslovu nepotpisanog teksta. Ovaj tabloid tvrdi da Dragan Šolak „plaća za haos u Srbiji”, dok Dragana Đilasa optužuje da „hoće silom na vlast”. U tekstu se takođe koristi konstrukcija „Đilasovi i Šolakovi teroristi”.
Ipak, za ove ozbiljne optužbe, Informer ne iznosi bilo kakve dokaze, već im je glavni izvor urednik ovog tabloida Dragana J. Vučićević. On tvrdi da je „nekoliko desetina njih dalo sebi za pravo da blokira centar grada”, te da neki od njih „imaju ideju da blokiraju aerodrom” i naplatne rampe. O tome kome kako Dragan Šolak navodno plaća da se protestuje na ulici, u samom tekstu, nije objašnjeno.
Optužbe da iza protesta stoje Šolak i Đilas mogle su se pročitati i proteklih dana na portalima više provladnih medija. I sam Aleksandar Vučić je na konferenciji za medije 11. avgusta rekao da su „strasti podgrevane”, od strane Dragana Šolaka i nazvao ga „kriminalcem koji po svaku cenu želi da Srbiju zatruje i uništi”.
Nekoliko dana ranije su Večenje novosti, Alo i Informer optužili stranku „Zajedno” da je umešana u proteste i da ih finansira. Kao dokaz su koristili fotografiju sa Instagram profila stranke Zajedno gde se vidi da ova stranka sponzoriše objavu u vezi sa protestima. Međutim, kako je Raskrikavanje pisalo, Instagram sponzorstva nisu dokaz sponzorisanja protesta, već je reč u običajenoj praksi u digitalnom marketingu koja se koristi za povećanje vidljivosti objava.
Istovremeno, Informer u današnjem tekstu izbegava da objasni zbog čega građani uopšte protestuju, već po narativu teksta deluje da je reč o protestu za smenu vlasti.
Naime, nekoliko desetina hiljada građana se okupilo pre tri dana, 10. avgusta, na Terazijama Beogradu u znak protesta protiv otvraranja rudnika litijuma u dolini reke Jadar. Litijum je inače ključna sirovina za proizvodnju baterija za električne automobile. Protesti protiv rudarenja litijuma prethodno su održani u nekoliko desetina mesta u Srbiji, počevši od Loznice, 28. juna. Građani su se proteklih nedelja okupili u preko 40 opština, među kojima su Šabac, Ljig, Požega, Ub, Čačak, Lazarevac, Kraljevo, Kragujevac, Novi Sad.
Ekološki aktivisti tvrde da bi rudnik nepovratno uništio životnu sredinu u dolini Jadra, dok Rio Tinto to demantuje.
Nakon obraćanja govornika i protestne šetnje, građani su se podelili u dve grupe – jedna je blokirala železničku stanicu Prokop, a druga železničku stanicu na Novom Beogradu. Među demonstrantima su bili i političari različitih političkih opcija. Kako navodi Radio Slobodna Evropa, policija ih je u nedelju oko 5.30 časova izbacila sa železničkih stanica i privela trojicu aktivista. Prekršajni sud ih je osudio na 30, odnosno 40 dana zatvora, ali nakon uložene žalbe advokata, danas im je ukinuta presuda i biće pušteni iz zatvora do okončanja sudskog postupka.
Proteste protiv litujuma naišao je na oštru kritiku predstavnika vlasti. Premijer Srbije, Miloš Vučević je na mreži X, za građane koji protestuju napisao da su „kao raspala banda” i „kukavice i lažovi”.
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da je zaustavljanje saobraćaja na železničkim stanicama i putevima „sprovođenje nasilja, volje i terora manjine nad većinom“.
„To je deo hibridnog pristupa i pokušaja izvođenja na različite načine takozvanih obojenih revolucija. Druga je stvar što smo mi bili spremni i bez ikakvog nasilja obezbedili poredak u zemlji i javni red i mir“, rekao je Vučić, prenosi RSE. On je optužio Zapad i zemlje regiona za podršku protestima i rekao da će ići da razgovara sa narodom.
Protesti protiv otvaranja rudnika litijuma i kompanije Rio Tinto usledili su nakon što je Vlada Srbije ponovo oživela ovaj projekat.
Pritisnuta masovnim protestima, Vlada Srbije je u januaru 2022. donela odluku o prekidu saradnje sa Rio Tintom, što je saopštila tadašnja premijerka Ana Brnabić.
Retorika vlasti prema iskopavanju litijuma ubrzo je počela da se menja, a zatim je u julu ove godine Ustavni sud poništio odluku Vlade o zaustavljanju projekta i proglasio je neustavnom. Srbiju je potom posetio nemački kancelar Olaf Šolc u čujem je prisustvu potpisan Memorandum o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.