Jedan od lidera Saveza za Srbiju Dragan Đilas podneo je ovom samoregulatornom telu žalbu zbog osam tekstova objavljenih u Informeru tokom jula, avgusta i septembra koji, kako je naveo u žalbi, sadrže govor mržnje.
U njima je, stoji u žalbi, označen kao „lopov, opoziciona banda, idiot, bahati kreten, neko ko se zalaže za nezavisno Kosovo, neko zbog koga Srbi sa severa Kosova i Metohije neće živeti u Srbiji, ko planira nasilno rušenje vlasti u Srbiji, tajkun, izdajnik, plaćenik i sl“.
Komisija je ocenila da u spornim tekstovima nesumnjivo ima mržnje, ali su istakli da postoji jasna razlika između toga i govora mržnje zabranjenog zakonima i koji predstavlja oblik diskriminacije.
„Ukoliko bi se ovakvi stavovi tretirali kao govor mržnje, praktično ne bi bilo dozovoljeno reći ništa protiv političkog protivnika. Ograničavanje slobode govora je moguće jedino ako je to neophodno u demokratskom društvu, što, po oceni članova Komisije, ovde nije slučaj, te stoga smatra da nisu prekršene odredbe Kodeksa koje se odnose na zabranu govora mržnje“, navela je Komisija.
Ipak, kako su naveli, jezik mržnje koji Informer koristi je neprihvatljiv sa profesionalnog i etičkog stanovišta, a izveštavanje kojim se uporno i kontinuirano vodi kampanja protiv nekoga čiji se politički stavovi ne dopadaju redakciji ukazuje na to da namera medija nije da informiše, već da se uključi u političku borbu.
Zbog svega toga, kao i zbog nemoderacije komentara koji sadrže uvrede, Informeru je izrečena javna opomena.
List Danas nije prekršio Kodeks
Dva teksta o krivičnoj prijavi Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije „Transparentnost“ protiv organizacije „Podrži život“ Sergeja Trifunovića, bila su povod za žalbu koju je podneo Mario Spasić iz „Transparentnosti“ protiv lista Danas.
Reč je o tekstovima „Mario Spasić tuži Trifunovića a sam krije podatke o poslovanju“ i „Krivična prijava protiv Sergeja Trifinovića“ u kojima je, prema Spasićevom mišljenju, prekršen princip istinitosti izveštavanja i novinarske pažnje, a tvrdnje se iznose „paušalno, bez objektivnih merila i sa nedostatkom bilo kakvih kriterijuma za ocene“.
Komisija je ocenila da Spasić u žalbi nije demantovao nijedan navod iz teksta već da polemiše sa zaključcima autorke teksta.
„Tako recimo on ne spori da nije predavao finansijske izveštaje 13 godina, već tvrdi da takva zakonska obaveza ne postoji, što nije tačno. Takođe, tvrdi da nema veze sa Vladom Srbije, iako je Ministarstvo zdravlja formiralo radnu grupu za borbu protiv korupcije u zdravstvu, čiji je on, po saopštenju koje je tada objavilo Ministarstvo, glavni koordinator, a u medijima je više puta davao izjave o toj ulozi“, navela je Komisija i ocenila da Danas nije prekršio Kodeks.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.