U zajedničkom saopštenju Jukom i NDNV navode da je predstavljanje Indeksa klijentelizma u medijima za 2016. godinu u Briselu održano 7. marta 2018. godine, dok je vest sa ovog događaja „Tanjug plasirao sa čak nedelju dana zakašnjenja“.
Prema stavu Jukoma i NDNV, „ova činjenica podstiče na sumnju da se radi o potrebi za naknadnom interpretacijom i izvrtanjem činjenica koje ne odgovaraju stvarnosti, o čemu govori dalji sadržaj vesti“.
„Naime, Tanjug je objavio vest pod naslovom ‘Sloboda medija u Jugoistočnoj Evropi pogoršana, osim u Srbiji’, kojom se stiče pogrešna predstava da pomenuti Indeks govori o pozitivnoj medijskoj slici i o izvesnom progresu, iako su podaci dobijeni istraživanjem i ponderisani Indeks sasvim suprotni“, ukazuju Jukom i NDNV.
„Stvarni pokazatelji merenja Indeksa“, prema navodima Jukoma i NDNV, „pokazuju da Srbija stagnira u jako negativnom trendu nakon drastičnog pada zabeleženog 2015. godine, iako je on statistički prikazan kao minimalni napredak“.
„Indeks za 2014. je iznosio -0,31, za 2015. -0,52, i 2016. -0,50. Merenje je za 2016. godinu pokazalo apsolutno odsustvo primene zakona koji su doneti 2014. godine i nespremnost države Srbije da primeni u praksi ono što je tada deklarativno donela kao standarde, kao i predstavljanje statističkih podatka kao napredak, bez daljeg obrazloženja podataka i mogućnosti upoređivanja“, objašnjavaju Jukom i NDNV.
„Ovo stvara utisak tendeciozne proizvodnje slike koja ne odgovara stvarnosti i činjenicama“, ocenjuju Jukom i NDNV i konstatuju da „tekst koji je Tanjug objavio takođe pokazuje nameru da se pogrešno interpretirani podaci iskoriste za ulepšavanje stvarnosti, koja je u medijskoj sferi danas veoma loša“.
„Smatramo da je Tanjug iskrivljenim predstavljanjem podataka dobijenih istraživanjem i njihovom proizvoljnom interpretacijom potvrdio negativne procese u padu medijskih sloboda i objektivnog novinarskog izveštavanja kome prisustvujemo već duži vremenski period“, naglašavaju Jukom i NDNV.
Tanjug: Tačno smo izvestili o medijskom istraživanju
„Jukom i NDNV dostavili su redakcijama saopštenje u kojem tvrde da je Tanjug iskrivljeno predstavio izveštaj „Odgovor građana na klijentelizam u medijima – Media circle“, što apsolutno nije tačno“, poručuju iz Tanjuga.
Dodaju da je Tanjug u svom kratkom tekstu o tom istraživanju i njegovom predstavljanju u Briselu naveo nekoliko glavnih ocena koje se tiču zemalja u Jugoistočnoj Evropi, kao i tri konstatacije o Srbiji, od kojih nijedna nije netačno preneta.
„Ocene koje se tiču pogoršanja slobode medija u zemljama Jugoistočne Evrope, sa izuzetkom Srbije, nesumnjivo stoje u istraživanju, upravo onako kako je i preneo Tanjug, kao što su i pozitivne ocene u pogledu pripremanja nove medijske strategije i Radio televizije Vojvodine nesumnjivo izneli učesnici u raspravi o tom istraživanju“, navode iz Tanjuga.
Dodaju i da su u Tanjugovom tekstu prenete i negativne ocene iz istraživanja o stanju medija u Srbiji, a pre svega u pogledu netransparentnosti vlasništva, kao i napada i pretnji novinarima.
„Inače, Tanjug se nije bavio analizom medijske scene u Srbiji, što Jukom i NDNV pokušavaju da sugerišu saopštenjem, već je samo preneo glavne akcente iz istraživanja i debate na njegovom predstavljanju u Briselu“, poručuju iz Tanjuga.
Istraživanje o kojem je reč je, inače, javno dostupno.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.