Profesorka na Fakultetu političkih nauka Aleksandra Krstić govorila je o narativima koje su režimski mediji kreirali u izveštavanju o tragediji u Novom Sadu.
„Narativ je dosta zavisio od obraćanja Gorana Vesića – jedino što je osim saučešća rekao, je da nadstrešnica nije objavljena. Začudilo me je što sam u izveštavanju videla da su samo neki mediji puštani blizu mesta događaja, a da su neki novinari stajali iza policijske trake. Ako već zabranjujete novinarama da prilaze, što i treba, treba svi novinari da imaju jednak tretman. U redu je da imate ekskluzivne snimke i izjave, ali tretman novinara nije bio dobar. To nam je moglo da sugeriše kakav će narativ biti“, navodi ona.
Krstić kaže i da je nesreća relativizovana.
„Na osnovu relativizacije nesreće može da se kaže ‘to se dešava svuda’. Cilj da se krene u vrstu kriznog menadžmenta države. Propušteno je da novinari izveštavaju na osnovu dobijenih dokaza i da poštuju etičke standarde“, kazala je za N1.
Mediji su, navodi, polarizovani.
„Posao ministra nije da definište šta je novinarstvo i o čemu treba ili ne treba da se izveštava, već da usmerava državnu politiku. Novinarski posao je da postavimo pitanje – pitanje konstrukcije, projektanata, ko je potpisao… Da ne treba ništa da radimo, nije tačno. Ovde su pojedini mediji instrumentalizovani da kada treba da se govori o odgovornosti i postavlja se pitanje da li će biti novih tragedija… Imamo atmosferu u društvu sa targetiranjem novinara – za to su odgovrni političari“, zaključuje Krstić.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.