Sporan snimak na kojem osoba koja se predstavlja kao bivši izvršni direktor kompanije „Vodafon” iznosi „strašnu istinu o smrtonosnoj 5G mreži”, odjeknuo je društvenim mrežama još 2020. godine. Korisnici Fejsbuka odnedavno ga ponovo dele u velikom broju.
Na snimku se mogu čuti fragmenti popularne teorije zavere o 5G mreži, poput toga da je pandemija korona virusa paravan za instaliranje 5G stubova za mobilne telefone čije su radio-frekvencije smrtonosne; da se svetska populacija nadgleda pomoću vakcina u kojima su kompjuterski čipovi; te da sve to na koncu vodi do samouništenja ljudske civilizacije kakvu poznajemo.
Kredibilitet snimka oslanja se na tvrdnju da tajne informacije stižu od nekoga ko je imao uvid u nove tehnologije u jednoj od najvećih svetskih telekomunikacionih kompanija. Čovek koji govori na snimku, međutim, nije bivši izvršni direktor kompanije „Vodafon”, već evangelistički sveštenik iz Velike Britanije Džonatan Džejms. Njegov pravi identitet utvrdio je portal za proveru činjenica „Logically” u saradnji sa listom „The Guardian”.
Insajderi iz „Vodafona” rekli su za „The Guardian” da je Džejms kratko bio angažovan na poziciji prodaje u „Vodafonu” tokom 2014. godine, u vreme kada 5G nije bio prioritet za kompaniju. Uprkos tome, mnoge od vodećih onlajn anti-5G grupa u više navrata pominju navodnu „cenzuru bivšeg šefa Vodafona” kao ključni izvor koji potkrepljuje njihova uverenja.
Džejms je novinarima rekao da je bio apsolutno šokiran što je donekle ‘privatna poruka’ posvećenoj maloj zajednici postala viralna i bila pokrivena na raznim platformama.
„Da sam znao da će moja glasovna beleška otići široj publici, sigurno bih kontekstualizovao svoje misli, bio bih konkretniji u pogledu onoga što delim navodeći reference i daleko manje eksplicitan. Jednostavno sam pokušavao da sumiram šta je ‘percipirana istina’ iza ove bizarne pandemije u interesu služenja svojoj zajednici”, objasnio je Džejms.
Ali svakako – Džejmsove tvrdnje nemaju utemeljenje u stvarnosti.
Nema dokaza da 5G mreža utiče na rizik od razvoja virusnih infekcija, te je povezivanje sa korona virusom u potpunosti besmisleno. Virusi se šire respiratornim kapljicama, a ne bežičnim mrežama.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) trenutno nema dokaza da 5G mreža izaziva negativne zdravstvene efekte kod ljudi ili životinja. SZO je na svojoj veb stranici saopštila da će nastaviti da razmatra istraživanja u ovoj oblasti i da sprovodi „procenu rizika po zdravlje” svih radiofrekventnih opsega.
Profesor radiologije i medicinske fizike Marvin C. Ziskin rekao je za „Rojters” da nema osnova za tvrdnje da će 5G mreža izazvati štetne zdravstvene probleme, pod uslovom da se poštuju ograničenja izloženosti.
5G je najnovija mreža bežične tehnologije. Koristi se za prenos podataka između uređaja, poput mobilnih telefona i Bluetooth uređaja. Funkcioniše tako što proizvodi vrstu energije koja se zove elektromagnetno zračenje. Koristi veće frekvencije od prethodnih bežičnih mreža, što je čini bržom i efikasnijom.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.