Do pomenute „dokumentacije“ (a zapravo rešenja na jednom A4 papiru) mogao je doći bilo ko s internet konekcijom, budući da je javno dostupna skoro godinu i po dana na sajtu Ministarstva turizma i omladine. To su pre Informera – s drugačijim podtekstom – učinili i pojedini tviteraši (1, 2), insinuirajući da su Bjelić i Ristić zapravo prikriveni saradnici vlasti.
Silni milioni
Savet za mlade je telo osnovano 2014. godine u skladu sa Zakonom o mladima. Ima ukupno 44 člana, od čega je 18 predstavnika mladih, koje ne bira Vlada Srbije, već ih delegiraju udruženja i savezi mladih – devetoro Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS), a devetoro Savez izviđača Srbije.
Informer u svom tekstu u nekoliko navrata dovodi u vezu članstvo Bjelića i Ristića u Savetu za mlade s nekakvim „silnim milionima“. Opis tokova novca prilično je nejasan, pa se može čitati na dva načina: da su „silni milioni“ nadoknada za rad u Savetu za mlade ili da se članstvom u Savetu za mlade obezbeđuju „silni milioni“ zastupljenim udruženjima. Ni jedno ni drugo nije tačno. Udruženja ne dobijaju novac za učešće u Savetu za mlade, a ne dobijaju ga ni pojedinci.
Angažman u Savetu je volonterskog karaktera
Iz Ministarstva turizma i omladine našoj redakciji je rečeno da rad članova Saveta za mlade „nije plaćen“, a nije plaćen ni rad u svim „eventualnim stručnim timovima i radnim grupama nastalim na osnovu Odluke o obrazovanju Saveta za mlade“.
To je moguće potvrditi i posredno – uvidom u listu prihoda javnih funkcionera koji su takođe članovi Saveta za mlade. Na primer, registar Agencije za sprečavanje korupcije pokazuje kako ministar turizma i omladine Husein Memić – ujedno i predsednik Saveta – nema prihode po ovom osnovu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.