Mileusnić je, za serijal Pres Ekstra, podsetila da društvene mreže nisu izmislile lažne vesti, već je su one, kao kategorija, preuzete iz prethodnih iskustava totalitarnih društava.
Lažne vesti se javljaju u različitim medijskim formatima, ali princip i razlog njihovog plasiranja je uvek isti, rekla je ona novinarki Sandri Krstanović Živković.
Prema njenom stavu, ljudi su u principu „lenji“, jer im je lakše da poveruju u neku vest, nego da je provere na više različitih mesta.
Lažne vesti se pojavljuju svuda u svetu, pa samim tim Srbija nije izuzetak, ali je Mileusnić uverena da se mi susrećemo sa većim problemom – postojanja „nadrealnih vesti“.
Ona smatra da efikasnost borbe protiv lažnih vesti zavisi od uređenja i regulative neke zemlje.U principu, lažne vesti nigde nisu iskorenjene, jer to više zavisi od ljudske psihe, nego od tehnologije, objasnila je Mileusnić.
Iako postoje razni sajtovi i aplikacije koji za vas proveravaju vesti, ona ističe da su kritičko razmišljanje i zdrav razum najbolji način borbe protiv lažnih vesti.
Svaka borba, pa čak i ta protiv lažnih vesti, konstatovala je Mileusnić, realnija je na individualnom nivou, jer ne možete očekivati od države da sve uradi za vas.
„Bilo gde u svetu svejedno da li izgovarate istinu ili laž, mnogo je važnije ko, kada i gde izgovara, kome se obraća izbog čega to radi“, zaključila je Mileusnić.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.