05. nov 2024.

„Nadstrešnica stara 60 godina“: Kako se izjave stručnjaka koriste za opravdavanje propusta vlasti?

Pojedini mediji bliski vlasti su u izveštavanju o tragediji u Novom Sadu, van konteksta prenosili izjave arhitekata i inženjera kako bi one odgovarale narativu režima da se nadstrešnica na Železničkoj stanici srušila jer je stara i dotrajala.

Foto: X/N1

Jedan portal je objavio isečak gostovanja arhitekte Slobodana Maldinija na televiziji Insajder, koju su nazvali i opozicionom.

Isečak traje oko minut i po i prikazuje Maldinija kako govori o starosti zgrade Železničke stanice u Novom Sadu i tome da je konstrukcija nadstrešnice za šezdesete godine 20. veka bila napredno rešenje, međutim, ne i trajno.

Portal je ovih minut i po iskoristio da stavi naslov „ARHITEKTA PONOVO OBJASNIO NA OPOZICIONOJ TV: Evo zašto je nadstrešnica pala, problem datira iz 60-ih.“

Isti video je na društvenoj mreži „X“ podelio i poslanik Srpske napredne stranke Nebojša Bakarec, na šta mu je glavna urednica televizije Insajder, Brankica Stanković, odgovorila: „Arhitekta Slobodan Maldini je govorio u vanrednom programu Insajder TV u petak skoro pola sata, a ne samo minut i po, i nije SAMO ovo rekao,“ a kao dokaz postavila je i link od cele emisije.

Maldini je na Insajder TV rekao i da se prilikom rekonstrukcije stanice gledala više estetika nego struktura. Takođe, da nije ispoštovan redosled rekonstrukcije po kojem se prvo rekonstruiše ono što potencijalno može da se sruši.

„Deo medija, uključujući one sa najširom publikom i, što je posebno zabrinjavajuće, televizije sa nacionalnom frekvencijom, svoje izveštavanje prilagođavaju tako da služe ne javnom interesu, što im je dužnost i obaveza, već isključivo interesima vlasti“, kaže za Danas Milena Popović, glavna i odgovorna urednica portala Istinomer.

Prema njenim rečima, situacija sa tragedijom u Novom Sadu nije izuzetak, pa su informacije o ovom događaju kreirane tako da prate narativ koji odgovara vlasti.

„Skretanje pažnje na gradnju od pre 60 godina jedan je od načina na koji se relativizuje odgovornost nadležnih, a mediji u tome učestvuju. Stoga je sve što podupire takav narativ u medijima dobrodošlo, pa makar to bila i izjava stručnjaka za televiziju koju isti ti mediji optužuju za rušenje ustavnog poretka, ma koliko god bila istrgnuta iz konteksta. Vidimo i da mediji prenose objave sa naloga na društvenoj mreži X, koji je poznat upravo po izvlačenju činjenica i izjava iz konteksta i menjanju njihovog izvornog značenja“, kaže Popović.

Kaže i da ovakvo izveštavanje o tragediji u Novom Sadu, kome trenutno svedočimo, ni po čemu nije izuzetak.

„Netačno tumačenje, svesno zanemarivanje i preusmeravanje značenja, delimično interpretiranje, nepotpuno predstavljanje, preuveličavanje, generalizovanje, pojednostavljivanje i selektivno predstavljanje informacija o događajima i akterima predstavljaju najčešće mehanizme manipulacije koje vidimo u javnosti, a koriste ih i politički akteri i mediji, često u sinhronizaciji“, navodi Popović.

Jedan portal je iskoristio izjavu građevinskog inženjera Danijela Dašića, u kojoj on objašnjava kako je moguć uzrok rušenja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu loša procena projektanta koji je projektovao zgradu pre 60 godina.

Dašić je gostovao na N1 gde je takođe govorio kako je problem nastao kada je u jednom trenutku konstrukcija nadstrešnice dodatno opterećena.

„Tako da je to ono ključno pitanje ovde ko je, kada, kako uradio, postavio, odlučio da postavi taj vrlo težak element koji sadrži čelične elemente i vrlo teško staklo kao deo te konstrukcije i da ga postavi na postojeću nadstrešnicu“, rekao je Dašić.

On je naglasio i da je dodatno opterećenje nastalo kasnije, nakon rekonstrukcije, iako je vlast tvrdila da nadstrešnicu „niko nije dirao.“

„Ne znam zašto neki mediji tako postupaju, da li žele da brane odgovorne, da li žele da brane vlast ili nekoga trećeg, ali znam da je svako izvlačenje izjava iz konteksta neprofesionalno i da ne služi na čast novinarima koji to čine“, kaže za Danas Slobodan Ćirić, potpredsednik UNS-a.

Mišljenja je i da posao novinara nije da „štimuje“ izjave sagovornika.

„Sto puta sam ponovio i sto puta ću ponoviti, nije posao novinara da ‘štimuje’ izjave sagovornika onako kako mu odgovara, već je posao novinara da traga za istinom, ma kakva ona bila! Izvlačenje izjava iz konteksta sigurno nije traganje za istinom“, naglašava Ćirić.

Glavni urednik portala Cenzolovka Perica Gunjić kaže da su mediji koji pribegavaju ovakvim tehnikama manipulacije „PR glasila režima koje ne zanima istina, niti novinarstvo već isključivo propaganda.“

„Čak i u ovako tragičnim situacijama, kada smo svi užasnuti, kad želimo istinu o tome kako se ovakva tragedija dogodila i tražimo odgovornost i zbog žrtava i njihovih porodica, ali i zbog svih nas jer ne želimo da živimo u neprestanom strahu da će nam se srušiti na glavu nešto o čemu treba da brine država, od javnih ustanova do gradskog prevoza, ovi monstrum-propagandisti žele da sakriju istinu, da izbrišu odgovornost i sve pripišu višim silama, ako već ne mogu da za tragediju okrive opoziciju ili novinare koji profesionalno obavljaju svoj posao“, kaže Gunjić.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend