NDNV navodi da su urednici i urednice medija kao i sami novinari i novinarke dužni da vode računa o pijetetu žrtve i privatnosti porodice, te da nikakvo podizanje tiraža ili čitanosti/gledanosti ne može da bude razlog nepoštovanju profesionalnih standarda.
„Kodeks novinara Srbije izričit je u poštovanju privatnosti žrtve tragičnog događaja. Podsećamo i na ranije saopštenje Suda časti NDNV-a koji je zauzeo stav da novinar mora da ima svest o moći medija, odnosno o mogućim posledicama po žrtvu ukoliko se otkriju osetljive informacije. Čak i ukoliko nadležni državni organi objave podatke koji spadaju u domen privatnosti žrtve, mediji tu informaciju ne smeju da prenose. Greška državnih organa ne podrazumeva „dozvolu“ za kršenje etičkih principa profesije“, navodi se u saopštenju.
Oni pozivaju kolege i koleginice da se dublje upoznaju sa smernicama Svetske zdravstvene organizacije za izveštavanje o suicidu. Publikacija „Prevencija samoubistva: Priručnik za stručnjake zaposlene u medijima“ je dostupna na ovom linku.
Takođe, podsećaju članove i članice NDNV-a da udruženje nudi besplatnu psihološku pomoć u saradnji sa kolegama iz UBUNTU-Centra za rast i razvoj ljudskog potencijala. Usluga je dostupna anonimno uz validnu člansku karticu Društva.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.