Nedopustivo je širenje panike i korišćenje senzacionalističkih naslova, zato pozivamo novinare i urednike da ove teme ne koriste za postizanje veće čitanosti ili gledanosti. Nedopustive su i neodgovorne izjave zvaničnika, a nažalost i pojedinih zdravstvenih radnika, u kojima se građanima iznose netačne informacije i „šaljive poruke“, umesto da se pospešuje prevencija od širenja virusa.
Podsećamo nosioce javnih funkcija i zdravstvene institucije da je njihova obaveza da novinarima, odnosno javnosti saopštavaju relevantne podatke i savete zasnovane na utvrđenim naučnim činjenicama, u interesu građana, a štiteći pravo na privatnost obolelih, jer u protivnom i sami doprinose širenju dezinformacija i lažnih vesti, a time i izazivanju panike u javnosti.
Našim kolegama i koleginicama savetujemo strogo poštovanje profesionalnih standarda iz Kodeksa novinara Srbije koji podrazumevaju izbalansirano izveštavanje, bazirano na proverenim činjenicama i bez senzacionalizma.
Novinari u svojim izveštajima treba da se oslanjaju na informacije koje objavljuju zvanične institucije, dok prilikom izbora sagovornika treba da vode računa o kredibilnosti i kompetentnosti sagovornika.
Osim informativne uloge, mediji imaju i edukativnu funkciju: zato koristite proverene izvore i objasnite građanima i građankama na koji način mogu da se zaštite i kako da se ponašaju odgovorno.
Posebnu pažnju treba posvetiti zaštiti identiteta obolelih i ugroženih. Novinari i novinarke su dužni da poštuju privatnost i da objavljuju samo one detalje koji su od javnog interesa.
NDNV će u narednom periodu posebnu pažnju posvetiti ovoj temi i reagovati u slučaju kršenja standarda profesije.
Nezavisno društvo novinara Vojvodine
Novi Sad, 11. mart 2020.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.