I agree that freedom of media means also not to spread hate or violence, but we MUST BE clear: IT IS ESSENTIAL TO CONDEMN SUCH IRRESPONSIBLE JOURNALISM BUT WE SHOULD not MAKE THE MISTAKE TO SAY THIS IS a consequence of the freedom of media https://t.co/D0enZd6rax
— Tanja Fajon, mag. (@tfajon) November 28, 2019
„Slažem se da sloboda medija podrazumeva i neširenje mržnje ili nasilja. Moramo, međutim, biti jasni: važno je osuditi takvo neodgovorno novinarstvo, ali ne bismo smeli načiniti grešku i reći da je ovo posledica slobode medija“, odgovorila je Fajon na tvit premijerke.
Brnabić je uz fotografiju naslovnice novog broja NIN-a, koja je u međuvremenu promenjena, prethodno napisala da je to „primer kako ne izgleda sloboda medija“.
„Podsticanje ili promovisanje nasilja nikada nije prihvatljivo. Dobra referenca za svaki budući razgovor sa partnerima iz EU, a onda i svima ostalima o zaplašenim medijima i nedostatku slobode medija u Srbiji, kao i o vladavini prava, demokratskom društvu i evropskim vrednostima“, navela je Brnabić.
Novi broj NIN-a je na društvenim mrežama u sredu bio najavljen naslovnicom na kojoj se nalazi predsednik Aleksandar Vučić u obilasku štandova na Sajmu naoružanja, a fotografija je napravljena iz takvog ugla da je cev puške usmerena pravo u njega.
Odlukom izdavača NIN je izašao sa promenjenom naslovnom stranom pošto je procenjeno da je sporna fotografija „neprimerena u zemlji u kojoj je ubijen premijer“ ali je saopšteno da „sadržaj članka ‘Afera oružje: Ko ruši Krušik’ ostaje, naravno, nepromenjen“.
Fajon je predsedavajuća Odbora Evropskog parlamenta za stabilizaciju i pridruživanje sa Srbijom i deo delegacije koja je učestvovala u međustranačkom dijalogu vlasti i dela opozicije o poboljšanju uslova za slobodne i fer izbore u Srbij.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.