Ono što je za Kurir u martu ove godine bilo jezivo toliko da na kraju nije ni objavljeno, naprasno je postalo nejezivo baš usred aktuelne potere za Ninoslavom Jovanovićem, koji se sumnjiči za otmicu 12-godišnje Monike Karamanović iz Suvog Dola.
Dok gotovo čitava javnost u Srbiji zabrinuto prati višednevne napore da se Jovanović uhvati, i da se pritom mala Monika pronađe živa, Kurir u današnjem broju objavljuje ispovest ovog osuđivanog silovatelja.
Uz napomenu da je ispovest nastala još u martu ove godine, Kurir koristi priliku da se skrušeno pohvali ekskluzivnošću – reč je, naime, o Jovanovićevoj „prvoj i jedinoj izjavi za medije“ – a potom sledi nešto što se od ovog lista retko doživljava.
U toj izjavi, navodi list, izneti su „jezivi stavovi koje normalan čovek ne može ni da zamisli“, zbog čega tada to nije ni objavljeno.
Danas je za to bio, ispada, pravi trenutak.
„U želji da se slučaj nestale Monike što pre rasvetli i okonča, redakcija je odlučila da njegovu ispovest danas prvi put iznese u javnost. Uvereni smo da je važno da se vidi koliko je, zapravo, reč o mračnom umu koji ne shvata koliki je zločin počinio – silovao je dete“, objašnjava nam Kurir u tekstu koji se najavljuje s čitave današnje naslovne strane.
Dvostruki horor za žrtvu
Kod novinarke Tamare Skrozze, članice Komisije za žalbe Saveta za štampu, takva argumentacija ne prolazi.
„To tada nisu objavili jer su, biće, čekali da isti taj Jovanović ponovo nekog otme i siluje, a da Kurir i drugi dobiju svoj ’tabloidni parti’, toliko puta već viđen u medijskom izveštavanju o ovakvim događajima i događajima s tragičnim krajem“, navodi Skrozza.
Koji bi efekat davanje medijskog prostora za tako nešto mogao da proizvede osim da „raspiri žeđ za nasiljem kod drugih ljudi da počine sličan zločin“, pita se sagovornica Cenzolovke i dodaje:
Sa ovakvim medijima u Srbiji, koji bez problema krše pravo na dostojanstvo žrtve, žrtvi koja preživi može da se desi još veći horor, a to je da do kraja života živi s tekstovima i fotografijama koji su o njoj objavljeni (Tamara Skrozza)
„Kurir je u svojoj istoriji već imao slučaj kada je naterao silovanu ženu da se fotografiše u pozi u kojoj je silovana, kao i da pokaže sve ožiljke i modrice po telu. Sa ovakvim medijima u Srbiji, koji bez problema krše pravo na dostojanstvo žrtve, žrtvi koja preživi može da se desi još veći horor, a to je da do kraja života živi s tekstovima i fotografijama koji su o njoj objavljeni.“
Uprkos svemu, napominje Skrozza, ovde mesta za nova zaprepašćenja nema jer je, nažalost, u pitanju matrica izveštavanja koju tabloidi slede već godinama i za šta do sada niko nije odgovarao – ne samo za kršenje medijskih već i nekih drugih zakona.
Njena koleginica iz nedeljnika Vreme Jovana Gligorijević izjavila je danas za N1 da mediji, iz neznanja, ne rade dobro svoj posao kad je reč o praćenju slučaja otmice devojčice iz okoline Niša.
„Kada je reč o otmicama, talačkim krizama, sve ono od preporuka kako ne izveštavati, naši mediji su uspeli da prekrše u ovih osam dana“, komentarisala je Gligorijević slučaj otete devojčice, posebno se osvrnuvši na današnji tekst u Kuriru.
Napomenula je da uvek treba imati u vidu da otmičar ima pristup medijima i da izveštavanje o njegovom mentalnom stanju „može da ga isprovocira da postane agresivan“.
ZAŠTO?!
Cenzolovka je od glavnog urednika Kurira Aleksandra Đondovića zatražila da navede od kada tačno datira Jovanovićeva ispovest, zbog čega se ispovest objavljuje sada a nije objavljena ranije, te koji je interes prilikom objavljivanja Jovanovićeve ispovesti dobio prevagu u odnosu na realnu mogućnost da ovakav publicitet podstakne i druge na slične zločine.
„Da ste pročitali današnji tekst u Kuriru sa ispovešću otmičara Monike Karamanović, našli biste odgovore na sva Vaša pitanja“, naveo je Đondović u svom odgovoru.
Monstrum je verovatno, samim činom intervjuisanja u martu mesecu ove godine od strane urednika Kurira, „dobio krila“ i mislio da je postao „bitan“. Jer tako se ponašaju intervjuisani… Molim Vas novinari (Vi koji jurite senzacije na uštrb novinarskog dostojanstva) takve intervjue ostavite stručnjacima – psiholozima i psihijatrima, jer za takve stvari novinarskim kodeksom niste ovlašćeni. Pitam se, da li novinara i urednika Kurira sada – posle svega – grize savest.
Koja savest?