Kada je reč o lažnim vestima, razlika u Srbiji je u stepenu razvoja demokratije. Taj fenomen se ne može posmatrati van konteksta stanja medija i slobode medija, ocenila je Radojević, u okviru serijala Pres Ekstra.
Ne samo da su urušeni novinarstvo, moralni, profesionalni standardi i integritet novinara, već za mlade nikada nije bilo teže vreme da udu u profesiju koja je do te mere degradirana, rekla je Radojević novinarki Ivani Šanjević.
U stanju kada političari godinama unazad drže medije usko uz sebe i imaju ucenjivački potencijal, nemoguće je da najčitaniji tabloidi i najgledanije televizije budu izuzeti od toga da budu prenosioci lažnih vesti, tvrdi Radojević.
Njih kreiraju političari, dodala je ona i ocenila da su ti mediji i sami svesni proizvodnje lažnih vesti.
Protiv lažnih vesti se može boriti na različite načine, a Radojević najvija za borbu unutar profesije.
Ona zato ne bi volela da političke elite, koje su pokazale da mrze demokratiju i medije, odlučuju šta je lažna vest.
Najveći proizvođači lažnih vesti su oni prodržavni i prorežimski mediji koji dobijaju ogroman novac na konkursima ili preko javnih preduzeća, tvrdi Radojević.
Prema njenom stavu, vlast želi lažne vesti, želi da javnost drži u stalnim tenzijama, sukobima i strahu.
Ne vidim njihovu dobru volju da su zainteresovani za problemu kojem se mediji nalaze, rekla je ona i naglasila da Raskrikavanje, kao i mreža KRIK, čiji je deo ovaj portal, nisu bili žrtve lažnih vesti.
Njihova ideja vodilja je proveravanje činjenica, istakla je Radojević i podsetila da istraživački novinari godinama govore o lažnim vestima.
Tek su, međutim, pre dve godine, kada je Donald Tramp pobedio na američkim predsedničkim izborima i kada je utvrđeno da je 70 odsto njegovih izjava u kampanji bilo laž, svi počeli da govore o lažnim vestima, zaključila je Radojević.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.