Milovanović je na konferenciji za medije u sredu, između ostalog, rekao da se Savet meša u uređivačku politiku tog lista i da se čak 800 njihovih prekršaja odnosilo na PR tekstove, koji se kod drugih ne beleže.
Savet za štampu je od avgusta do decembra prošle godine zabeležio ukupno 769 tekstova kojima je „Srpski telegraf“ prekršio Kodeks, pa je nejasno kako je Milovanović utvrdio da je bilo 800 PR tekstova, navodi se u saopštenju Upravnog odbora Saveta.
Dodaje se da je istina da u tom listu ima dosta tekstova koji, po proceni Saveta za štampu, nisu jasno označeni, utoliko pre što list takve tekstove potpisuje sa S.T. (Srpski telegraf), što je u suprotnosti sa članom 7 poglavlja „Odgovornost novinara“.
Savet za štampu slične prekršaje beleži i u drugim medijama, a u „Srpskom telegrafu“ su, kao i u ostalim dnevnim novinama, zabeležni i brojni drugi prekršaji Kodeksa, stoji u saopštenju.
Najmanje prekršaja u Politici
Upravni odbor Saveta za štampu navodi i da je apsolutno netačna tvrdnja Milovanovića da mediji koji su „po volji“ Saveta nijednom nisu prekršili Kodeks.
Naglašava se da Savet za štampu monitoring dnevnih novina radi poslednje četiri godine i nikada se nije dogodilo da utvrdi da neke od njih nisu nijednom prekršile Kodeks, a precizira se da je najmanje prekršaja, 36, prošle godine zabeleženo u „Politici“.
Svi ti podaci dostupni su na sajtu Saveta za štampu, a sve kolege uvek mogu da zatraže i dodatna objašnjenja ili infomacije, kao i da iznesu svoje primedbe na rezulate, ali to ne podrazumeva saopštavanje netačnih podataka i neosnovano optuživanje kolega koji rade monitoring, navodi Upravni odbor Saveta.
Cilj Saveta za štampu nije da bilo koga optužuje ili osuđuje, a najmanje da utiče na uređivačku politiku medija, već želi da ukaže na greške, kako bi unapredio kvalitet medijskih sadržaja i etičke i profesionalne strandarde, a u tom teškom poslu očekuje podršku i saradnju kolega, stoji u saopštenju.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.