Pre ponoći, na televiziji sa nacionalnom frekvencijom eksplicitne scene.
REM je sačinio izveštaj, pokrenuo postupak, kažu u kratkom saopštenju, bez izjava do okončanja procedure. Mogući ishod – opomena, upozorenje ili najdrastičnije zabrana emitovanja programa od 24 sata do 30 dana.
„Savet Regulatornog tela će prilikom odlučivanja u postupku izricanja mera uzeti u obzir sve okolnosti pod kojima je došlo do prikazivanja navedenog sadržaja“, saopštavaju iz REM-a.
Glavni urednik „Hepija“ nije video sporni sadržaj u svom programu, kako prenose mediji –video je jedino glumu, zabavu. Zbog rijalitija „Parovi“, televiziju „Hepi“, koja je nacionalnu frekvenciju dobila i zbog dečjeg programa koji ne emituje, REM je već skidao sa malih ekrana na jedan dan.
U Savetu regulatornog tela za elektronske medije tvrde – dok im Zakon ne da veća ovlašćenja, više ne mogu. U resornom Ministarstvu su saglasni da bi propisi trebalo da se menjaju, ali veruju i da REM-u nisu ni sada vezane ruke.
„Ja sam ubeđen da će oni reagovati na pravi način, kao uostalom i do sada, a ja kao državni sekretar naravno mogu uvek da osudim svaku skaradnost, svaki nemoral i svaki kič i svaki neukus koji se pojavljuje“, naglašava Aleksandar Gajović, državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja.
Javnost je uznemirena, ali i umorna od šokiranja sličnim vestima koje serviraju skandal majstori. Gora od neadekvatne kažnjivosti nedopustivog sadržaja je samo ravnodušnost koja bi vodila u prihvatanje ugađanja najnižim strastima.
Stručnjaci veruju da je jedina adekvatna kazna oduzimanje nacionalne frekvencije, uvereni da su tvrdnje da REM nema odgovarajuće mehanizme izgovori.
„Opomena na opomenu bi kad tad vodila gubitku nacionalne frekvencije. REM ima veliki istraživački centar, istraživačku službu. Čemu ona služi ako nema nikakvih mehanizama kontrole, ako se to što oni istražuju ne može da primeni. Ako se nakon ovoliko godina istraživanja pokazalo da je REM nemoćan, onda bi trebalo da su u stanju da oni sami proizvodu predloge preporuka za promenu odgovarajućih zakona“, ističe prof. Milena Dragićević Šešić sa Fakulteta dramskih umetnosti.
Mnoge države pokazale su da ne veruju u prostu premoć daljinskog upravljača nad vulgarnošću. U Hrvatskoj je RTL platio kaznu od 14.000 evra zbog emitovanja sadržaja koji utiče loše na decu i maloletnike.
Video prilog RTS-a pogledajte OVDE.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.