Na ukrajinskom ratištu – oružje i municija koja nosi oznaku „Made in Srbija“. Zbrojio Fajnenšl tajms da je vrednost naoružanja koje stiže ukrajinskoj vojsci, prešlo cifru od 800 miliona evra. Za zapadne medije i sam predsednik Srbije potvrdio je da srpsko oružje preko trećih zemalja stiže i do Ukrajine.
Ono što se od zapadnih medija ne može sakriti, za domaće se predstavlja potpuno drugačije, kao laž.
„Pošto je ovo kampanja koju nedeljama ponavljaju mediji bliski gospodinu Đilasu, samo da nam kaže i da saopšti javnosti – jel to on njima smislio kampanju ili su oni njemu smislili ili zajednički deluju u istom pravcu kada je u pitanju ta laž o izvozu municije i oružja u Ukrajinu“, kaže Milenko Jovanov iz SNS.
Niti mediji, niti gospodin Đilas, ruska strana je ta koja je prva tražila objašnjenje Beograda o oružju na ukrajinskom ratištu. To što ne uvodi sankcije Moskvi, a prodaje oružje koje završava u rukama Ukrajine, sa Zapada ne vide kao dugoročno rešenje.
„Njena volja da pošalje oružje Ukrajini joj je na kratak rok pomogla da skine pritisak sa sebe. Nisam siguran da to sedenje na više stolica, sa jedne strane Zapad, SAD i EU, a na drugoj Rusija i Kina može da funkcioniše na duži rok. Samo je jedan put za Srbiju, a to je Evropska unija, kao i evroatlantske integracije. Što pre shvati da će se suočiti sa izborom, shvatiće i da to što šalju oružje Ukrajini neće pomoći ni Vladi da izbegne taj izbor, što pre to shvate utoliko bolje za zemlju“, kaže Jern Flek iz Evropskog centra u Atlantskom savetu.
Pored naoružanja, adut vlasti pred Zapadom ubuduće bi mogao biti litijum planiran za Nemačku.
„Očigledno je dovoljno da Aleksandar Vučić prihvati nemačko-francuski sporazum, da je dovoljno da izvozi municiju, oružje u Ukrajinu i da je dovoljno da prihvati vađenje litijuma i većinu zvaničnika EU ne interesuje šta on radi u Srbiji“, kaže Dragan Đilas, lider SSP.
Kao što tema srpskog oružja u Ukrajini ne zanima većinu medija u Srbiji, jer se nalaze pod kontrolom vladajuće stranke.
„Ova vlast obmanjuje građane Srbije otkada je počeo rat u Ukrajini da se tamo oružje ne izvozi. Imali smo te stavove i vidimo da su počeli kada gostuju u inostranstvu i kada tamo govore da to nije baš tako direktna, pa mogu reći slobodno laž, tamo ne govore“, smatra novinar nedeljnika Radar Vuk Cvijić.
Dok se vlast hvali tražnjom za srpskim naoružanjem i municijom, problem je što od toga najveću korist nema država, već privatne firme koje posreduju u ovim poslovima. Upravo oni su, gle čuda, u bliskim vezama upravo sa vladajućom SNS.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.