“Ovakvo srozavanje štampe uvod je u narastanje autoritarnosti i novog totalitarizma”, rekao je Veljanovski na regionalnoj naučnoj konferenciji “Verodostojnost medija” na Filozofskom fakultetu u Tuzli.
On je podsetio na istraživanja koja su pokazala da je dnevni list “Informer” iz Beograda na 302 naslovne stranice objavio 362 lažne vesti, a list „Alo“ na 358 naslovnih strana 237 lažnih vesti.
“Lažnih vesti je uvek bilo, ali sada ih ima više nego ikada. Bilo kakva kaznena politika ne može da bude lek za suzbijanje lažnih vesti i jedini izlaz je u medijskom obrazovanju publike, koja treba da nauči da prepoznaje istinu i laž. To je najbolja mogućnost da manipulacije budu neisplative i politički nekorisne“, naveo je Veljanovski.
Prema njegovim rečima, veoma je problematičan i termin „lažne vesti“. „Ili govorimo o vestima ili govorimo o lažima. Vesti su vesti, a laži su laži“, poručio je Veljanovski.
Devetu po redu naučnu konferenciju „Verodostojnost medija“ organizovao je Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli, uz podršku Misije OEBS-a u Bosni i Hercegovini.
Pozdrav za profesora Veljanovskog, koji je bio jedan od najvatrenijih boraca za privatizaciju medija, jer će ona doneti: njihovu nezavisnost, otkriti vlasničku strukturu i izvore finansiranja, slobodu novinarima u radu i izražavanju, bolji položaj zaposlenih u medijima.
Danas, pošto je većina državnih medija pogašena, kao neko ko je radio u jednom od njih, a danas zaposlen u mediju sa većinskim privatnim kapitalom, tvrdim: mediji nikada nisu bili zavisnisji, a samim tim i kontrolisaniji od države, koja ne samo da nije izašla iz medija, već je još jače “prodrla“ u njih; vlasnici medija se i dalje kriju iza imena pojedinih organizacija ili nevažnih pojedina, novinari su neslobodniji od ptica u kavezu, cenzurišu svi, od poslodavca do lokalne samouprave, a zaposleni u medijima jedva zaradjuju minimalac. Na čast vam, profesore Veljanovski.