Jedan za drugim, fakulteti širom Srbije pridružuju se blokadama. Spisak je sve duži, zahtevi studenata ostaju isti, a podršku im pružaju i profesori, nastavno osoblje, rukovodstva fakulteta, pa i prosvetni sindikati.
S druge strane stoji vlast. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poruku studentima poslao je putem svog Instagram naloga.
„Nema potrebe da se neki mladi ljudi svađaju i tuku oko novca zarad rušenja vlasti u Srbiji, imaće priliku krajem 2026. ili 2027. godine da to urade”, rekao je predsednik Vučić u videu objavljenom 5. decembra.
I zvučalo je poznato. S osvrtom na demonstracije 90-ih, supruga bivšeg predsednika Srbije i SR Jugoslavije Slobodana Miloševića, Mira Marković u svojim memoarima tvrdila je da su studenti za izlazak na proteste „dobili marke, sendviče i ekstazi”.
View this post on Instagram
Kako je počelo?
Studentske blokade širom Srbije počele su nakon incidenta koji se desio se 22. novembra na skupu „Zastani, Srbijo“ kod Fakulteta dramskih umetnosti (FDU).
Tri dana kasnije, 25. novembra, studenti Fakulteta dramskih umetnosti stupili su u blokadu fakulteta.
Među prvim zahtevima istakli su da Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) podnese krivične prijave protiv svih poznatih i identifikuje ostale članove grupe koja je napala studente i profesore. Studenti su najavili da neće prekidati blokadu dok se njihovi zahtevi ne ispune.
Od Vučića sada i Mire Marković nekada nisu daleko ni mediji. Izveštavanje o studentskim blokadama svelo se na obračune sa političkim neistomišljenicima vlasti koji se vode i u redovnim i u kriznim okolnostima. Diskreditacija studentata, osporavanje motiva zbog kojih su započeli blokade odvija se po ustaljenom obrascu – mediji ih vezuju za već satanizovane ličnosti u opoziciji, kritičkoj javnosti, figure neprijatelja u regionu, narative o „stranim plaćenicima”.
„Đilasovi omladinci”
Prva etiketa za kojom mediji potežu i ovog puta je etiketa „Đilasovaca”. U akciji „dokazivanja” da se studenti nisu sami odlučili na proteste, već da prate instrukcije predsednika opozicione Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, mediji su prethodnih dana pisali o „planu đilasovaca” i „okupaciji u svakom smislu reči”.
U naslovima je Đilas „naredio” blokadu, što je za medije i jedini razlog okupljanja studenata, jer navode da pojedini među njima „ne znaju ni gde su pošli, ni gde su došli”. Manipulacije se nastavljaju tvrdnjama da se „Đilasovi studenti” sastaju sa američkom NVO kako bi dobili „uputstva za ometanje rada fakulteta”. I tako se uvode i narativi da su protesti i blokade koordinisani spolja, što je deo šire strategije „gašenja” krize o kojoj je Istinomer već pisao.
Sada je sve jasno – studente podržava „ustaški zbor”
Godinama građene figure „neprijatelja” u regionu medijima služe i da ih povežu sa „unutrašnjim neprijateljima”. Ni studenti nisu prošli bez naslova o tome da ih podržavaju „ustaše” odnosno – „ustaški zbor”.
Tako je Informer nazvao Studentski zbor Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu koji je, kako su preneli mediji, podržao blokade studenata beogradskog Fakulteta političkih nauka i ostalih fakulteta Univerziteta u Beogradu. Istoj vesti, Alo! je dao naslov „PALE MASKE, SAD JE SVE JASNO! Pogledajte ko se iz komšiluka sad uključio u kampanju rušenja Srbije”.
Osim na podršku iz Hrvatske, mediji su reagovali i na podršku Crne Gore, pa su, kada se oglasio Fakultet za crnogorski jezik i kulturu, Novosti napisale – „Posle Hrvata, podršku lažnim studentima šalju i ‘studenti’ iz Crne Gore”.
Kod kosovskog premijera, kao jednog od „dežurnih neprijatelja” u beogradskim naslovima, postavljeno je i pitanje – „da li Aljbin Kurti za svoje hibridne napade na Srbiju koristi i srpske univerzitete”.
Kakve veze Srebrenica ima sa studentskim blokadama?
Za targetiranje pojedinaca, pa i raspirivanje mržnje, u ovoj, kao i u mnogim drugim medijskim kampanjama protiv neistomišljenika vlasti, otvoreno je i pitanje genocida u Srebrenici i Kosova.
Studentkinju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Milu Pajić, tabloidi označavaju kao „osobu kojoj je Srebrenica genocid” i koja je „slavila etničko čišćenje Srba”. Pajić je predstavljena kao neko ko „predvodi blokade”, ali i kao učenica novinara i profesora Dinka Gruhonjića, za medije „ustašofila” i „mrzitelja svega što je srpsko”.
Student FPN-a i aktivista Pavle Civarić još jedna je od direktnih meta mejnstrim medija. Njega portretišu kao „Đilasovog večitog studenta” i „razmaženog maminog sina” koji „hoće da destabilizuje državu i sruši Vučića”. Osim na Cicvarića, tabloidi su se obrušili i na njegovu porodicu, naglašavajući da je reč o „političkim aktivistima” koji „godinama lepo žive na račun stranih donacija”.
Ponovo uz obmanjujuće tvrdnje kojima bi doveli u pitanje zahteve studenata, mediji su isticali da oni „tokom blokada slušaju one koji podržavaju lažnu državu Kosovo”, tvrdeći pritom da je zbog toga „jasno šta hoće”.
I, naravno, Lažomer…
„Blokade studenata pod maskom tuge, ali za koga oni zapravo zaustavljaju Srbiju” naslov je koji smo pročitali na portalima Informer, Alo!, Novosti, B92, Politika, 24sedam, Dnevnik, ali i u drugim medijima.
Iza ovog naslova je prilog Lažomera, kanala na YouTube-u koji, kako je Istinomer već pisao, služi za glorifikaciju vlasti i diskreditaciju njenih političkih protivnika.
Prenoseći Lažomer, ti mediji su naveli da se studenti „ne mogu baš pohvaliti da su dorasli zadatku koji im je i zadala NATO opozicija”, ali da su im „antisrpski mediji” pomogli da se njihov glas što dalje čuje. I u pet minuta manipulacija ponovo su obuhvaćeni svi – studenti, opozicioni političari, kritički nastrojeni mediji – koji su navodno protiv Srbije.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.