Svedočeći u postupku koji je protiv njega pokrenula ta organizacija zbog teksta „Žene u crnom najveći strani plaćenici“, objavljenog 9. novembra 2016. godine u Informeru, Vučićević je pred Višim sudom u Beogradu rekao da ne smatra da su navodi iz tog teksta uvreda za Žene u crnom već da se radi o „činjenicama“.
U Ženama u crnom tvrde da su donacije dobijene u skladu sa zakonom, da se radi o višestruko manje novca od sume koja je navedena u tekstu, kao i da uloga organizacije nije antisrpska, kao što to tvrdi Vučićević, već antifašistička organizacija koja sprovodi uglavnom mirovne akcije.
„Sve su to činjenice, od prve do poslednje reči i od prve do poslednje brojke. Svi znaju da su Žene u crnom antisrpska organizacija koja je dobila najviše para od stranih donatora da optuži Srbiju za genocid u Srbrenici. To im je osnovna delatnost, ali ne i jedina“, naveo je Vučićević.
On je ocenio da Ženama u crnom treba ograničiti rad u Srbiji, po uzoru na zakonsku praksu koja je uvedena u SAD tokom mandata predsednika Harija Trumana, a koja i danas važi i po kojoj organizacije koje se finansiraju iz inostranstva moraju da se registruju kao strane agenture.
„Ako to radi najdemokratskija država na svetu, kako to kažu nevladine organizacije, zašto onda to ne bi moglo biti urađeno i u Srbiji“, upitao je vlasnik Informera.
On nije hteo da otkrije izvore koji su mu dostavili podatke o finansiranju Žena u crnom navodeći da na to ima pravo u skladu sa Zakonom o informisanju.
„Koristili smo izvore iz finansijskih institucija, sve cifre su lako proverljive i sud ima mehanizme da dobije precizne podatke koliko su para, kad i od koga dobile Žene u crnom. Obratite se Upravi trezora da proverite da li su navodi o tim parama tačni“, naveo je Vučićević.
Po njegovim rečima, Žene u crnom nisu samo jedna organizacija sa jednim računom već „krovna organizacija koja ima više podorganizacija koje takođe dobijaju donacije“.
Odgovarajući na pitanje sudije da li se u spornom tekstu pominje proterivanje aktivista Žena u crnom iz Srbije, Vučićević je kazao da je taj termin koristio neko od čitalaca u svom komentaru, dodajući da po odredbama Zakona o informisanju, mediji mogu apsolutno slobodno objavljivati komentare pod uslovom da ne šire versku ili međunacionalnu mržnju i netrpeljivost.
Upitan od punomoćnika tužioca da li zna da se i državni organi Srbije delimično finansiraju iz inostranstva i šta onda razlikuje te organe od Žena u crnom, Vučićević je kazao da mu je poznato da postoji takvo finansiranje, ali je i ocenio da je izjednačavanje države i Žena u crnom u tom smislu, „mešanje baba i žaba“.
Odgovrajući na pitanje da li je upoznat sa statutom Žena u crnom u kome piše da se ta organizacija bori za ravnopravnost građana, a protiv fašizma, militarizma, rata, Vučićević je kazao da „i na tarabi svašta piše pa je i dalje taraba“.
Sudija je odbio predlog Vučićevića o pribavljanju izveštaja iz Uprave trezora o finansiranju Ženama u crnom, obrazlažući tu odluku pozivanjem na odredbe Zakona o parničnom postupku i vremenski rok u kome je tužena strana trebala da iznese taj predlog.
Glavna rasprava u postupku je zaključena, a presuda se po rečima sudije, očekuje oko 1. aprila.
Žene u crnom tužile su Vučićevića zbog teksta „Žene u crnom najveći strani plaćenici“ koji je objavljen 9. novembra 2016. godine.
Navele su da su u tom tekstu namerno izneti netačni podaci o visini i načinu finansiranja te organizacije s ciljem da se izvredja, uruši ugled i označi kao državni i nacionalni neprijatelj organizacija koja je poznata po antiratnom, antifašističkom, antimilitarističkom i feminističkom aktivizmu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.