17. dec 2024.

Novinarstvo prkosa: Kako je danas biti istraživački novinar u Srbiji?

IZVOR Danas

Istraživačko novinarstvo danas je u Srbiji važnije možda više nego ikada, pogotovo u društvu koje se nalazi u krizi demoratije, u kojem postoji potpuna kontrola većine medija te nema mnogo prostora gde se može čuti istina, ocenili su istraživački novinari, učesnici tribine o istraživačkom novinarstvu, organizovanoj na Fakultetu za sport u Beogradu za studente smera sportskog novinarstva.

04. dec 2024.

Istinomer vas poziva na seriju vebinara povodom 15. rođendana!

IZVOR Istinomer

Istinomer slavi 15. rođendan i organizuje seriju besplatnih onlajn treninga za novinare i istraživače o tehnikama za razotkrivanje manipulacija. Vebinari su osmišljeni tako da pruže osnovno znanje o digitalnoj forenzici, taktikama koje se koriste u informacionim operacijama i tehnikama manipulacija koje koriste politički akteri. Svaki od treninga počinje u 17 časova i trajaće 45 minuta.

04. dec 2024.

Uloga vještačke inteligencije u provjeri činjenica i borbi protiv dezinformacija

Piše Borislav Vukojević

U vremenu post-istine, dezinformacije, propaganda i pristrasnost su česti, što zahtijeva napredne tehnološke intervencije za očuvanje integriteta javnog diskursa. Vještačka inteligencija (VI) se pojavila kao ključni instrument u promovisanju epistemološke rigoroznosti i objektivnosti. Proliferacija dezinformacija putem društvenih medija i drugih digitalnih platformi komplikuje izazov razdvajanja pouzdanih izvora od obmanjujućih narativa.

28. nov 2024.

Stranica meksičkog glumca promoviše prevarantsku „AI platformu“ za građane Srbije

Piše Tijana Bumbić

Paulo Kevedo je meksički glumac, kojeg na Fejsbuku prati 54.000 korisnika, a na Instagramu nešto više od trista hiljada. Na svom verifikovanom nalogu dočekuje vas rečima „Zdravo, prijatelji i fanovi! Ovo je službena stranica gde ćete pronaći ekskluzivne fotografije i video zapise! Hvala vam na podršci!“ Međutim, osim fotografija i video-zapisa, na Kevedovom nalogu naći ćete i pregršt prevarantskih reklama. Tako je, na primer, ove sedmice promovisao navodnu izjavu Miloša Vučevića „Građani Srbije stariji od 30 godina moći će mesečno da primaju do 350.000 dinara kroz novi državni projekat“.

18. nov 2024.

Viktor Marković (NjuzNet): Satira je obično na strani pravde (VIDEO)

IZVOR Insajder

Satirični medij “The Onion” pobedio je na aukciji za kupovinu medijske kompanije “Infowars“, poznatog američkog teoretičara zavere Aleksa Džounsa. Iznos za koji je prodat “Infowars” nije objavljen, a Džouns će biti primoran da proda platformu po naredbi suda - kako bi mogao da isplati milijardu i po dolara odštete porodicama ubijenih u pucnjavi u školi u jednom selu u Konektikatu, kada je 2012. ubijeno 27 osoba. Aleks Džouns je, naime, širio lažne informacije, tvrdeći da se to nije dogodilo.

17. nov 2024.

Veštačka inteligencija neće moći da zameni novinara: Medijska konferencija Nove ekonomije

Veštačka inteligencija nikada neće moći da zameni novinara, a javni interes postoji kao ideal zbog kog mladi ljudi reše da se bave novinarskim poslom. Da je jako važno da mediji izaberu nekoga ko će ih finansirati ali i to da finansijer neće uticati na uređivačku politiku, samo je jedan od zaključaka sa panela “Između inovativnosti i lažnih vesti” koji je organizovala Nova ekonomija, a moderirala Bojana Lekić.

14. nov 2024.

Tramp pocepao zastavu Kosova? Ne, i evo kako da prepoznate AI fotografiju

Piše Marija Vučić

Možda ste ovih dana na društvenim mrežama videli fotografiju Donalda Trampa kako drži pocepanu zastavu Kosova, i možda ste se pitali da li je fotografija autentična. Odgovor je da nije, već ju je generisala veštačka inteligencija (AI). Šta su AI fotografije i kako možete sami da prepoznate ovakav sadržaj? Raskrikavanje vam donosi neke smernice.

24. okt 2024.

Japanski novinar Hirojuki Akita: Razgovori sa izvorima su ključ za novinarsku objektivnost

Piše K. Kovač Nastasić
IZVOR UNS

Za rad novinara i njegovu objektivnost najvažnije je da razgovara sa što više nezavisnih izvora, sa suprotstavljenim stranama. Apsolutna istina ne postoji, ali da bismo mogli da budemo objektivni, da proverimo tačnost informacija, pa i da formiramo mišljenje moramo razgovarati sa ljudima, rekao je danas ugledni japanski komentator dnevnih novina „Nikkei“ Hirojuki Akita.