U okviru ove epizode potrudili smo se da vas detaljnije upoznamo sa radom SHARE Fondacije, te donosimo priču kada je ista nastala i kako zapravo izgleda borba tima iza ove organizacije za otvoreni, slobodni i decentralizovani Internet. Danilo je između ostalog govorio i o temi koja nas sve u ovom trenutku najviše zanima, a to je peticija #hiljadekamera, o čemu je i Netokracija detaljno pisala ove godine.
Krivokapić nam je opširnije predstavio projekat koji ima za cilj da na transparentan način prikaže problem pametnog video nadzora (kamera) i njegovog uticaja na ugrožavanje privatnosti i podataka građana. Dotakli smo se problema skrivanja lokacija postavljanja ovih kamera i zašto je važno da se javnost sa tim upozna, kao i šta znači softver za prepoznavnje lica koji je dobijen sklapanjem ugovora između MUP-a i kompanije Huawei.
Filtriranje Interneta i pravo na zaborav
Štaviše, pored problema mapiranja pametnih kamera, sa našim sagovornikom smo govorili i o sve popularnijoj temi i terminu filtriranja Interneta. O tome koliko je ova tema zapravo važna sa društvenog aspekta, pokazuje i primer blokiranja jedne Internet stranice od strane vodećeg telco operatera u Srbiji.
Kroz nešto više od pola sata razgovora, Danilo nam je otkrio i zašto je SHARE Fondacija podnela prekršajne prijave za pojedine IT kompanije koje nemaju, a trebalo bi da imaju svog predstavnika na području Srbije – u skladu sa aktuelnim Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.
Digitalna higijena u Srbiji nije na zavidnom nivou
Naravno, i u ovoj epizodi je COVID-19 epidemija bila neizbežna, pa smo se tako dotakli i ranjivosti državnih insitucija kada je reč o podacima obolelih građana, te kako je pomenuta fondacija u ovom slučaju uspela da reaguje i ukaže na slabosti informatičke baze. Govorili smo i o važnostima digitalne „higijene“ i digitalne pismenosti.
Pred sam kraj epizode sa Danilom smo razgovarali i o nedavno održanim izborima u Srbiji, političkom oglašavanju na društvenim mrežama, te SHARE BBS podcastu koji ova organizacija realizuje.
Office Talks pratite na sledećim kanalima: YouTube, Apple Podcasts, Deezer, Pocket Casts, Spotify, Google Podcasts i… ma šta će vam više, realno?
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.