Ovo su neke od online mapa koje dolaze od pouzdanih izvora.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) na svom web sajtu ima ažurnu mapu koja prikazuje globalni broj i raširenost slučajeva korona virusa.
Foto: WHO/Screenshot
Za one koji preferiraju tzv. dark mode, popularan izbor su mapa američkog Johns Hopkins University, te HealthMap, koja podatke vuče iz nekoliko izvora i pritiskom na dugme „animate spread“ prikazuje animaciju širenja virusa po danima, počevši od prvih slučajeva u Kini.
Foto: Johns Hopkins University/Screenshot
Foto: HealthMap/Screenshot
Sve većem broju univerziteta i kompanija koje pružaju informacije o širenju pandemije ove se sedmice priključio i Microsoft, koji je kreirao online dashboard pod nazivom COVID-19 Tracker, koji informacije povlači od oficijelnih izvora kao što su Svjetska zdravstvena organizacija, američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Evropski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC).
Foto: COVID-19 Tracker/Screenshot
Za praćenje informacija o slučajevima u Bosni i Hercegovini, tu je mapa koju je kreirao Atlant BH. Pored mape, na sajtu možete vidjeti i grafikon o rastu broja oboljelih od korona virusa u BiH.
Foto: Atlant BH/Screenshot
Zavod za informatiku i statistiku Kantona Sarajevo i Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo u saradnji sa GDi Sarajevo kreirali su web aplikaciju za praćenje prisutnosti korona virusa (Covid-19) u KS. Na mapi je moguće vidjeti broj oboljelih u cijeloj BiH, kao i broj osoba koje su u samoizolaciji u Kantonu Sarajevo.
Foto: Covid_javnost/Screenshot
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.