10. jan 2025.

Oštre reakcije zbog Metine odluke da ukine program za provjeru činjenica

Nakon jučerašnje najave iz Mete da će kompanija društvenih mreža ukinuti program provjere činjenica u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i da će ukinuti ograničenja za pojedine teme, uslijedile su reakcije međunarodnih organizacija.

Evropska mreža standarda za provjeru činjenica (EFCSN) je razočarana ovom odlukom, dok iz ARTICLE19 kažu da vlasnik Mete Mark Zuckerberg prioritet daje korporativnim interesima nad poštovanjem ljudskih prava.

Međunarodne organizacije smatraju da je posljednja odluka Zuckerberga politički motivisana zbog nove američke administracije.

EFCSN je u oštro osudio izjave Zuckerberga koji je provjeravanje činjenica povezao sa cenzurom.

Poručili su da je netačna Zuckerbergova izjava da su “provjerači činjenica bili previše politički pristrasni i uništili više povjerenja nego što su stvorili” .

Naglasili su da provjera činjenica nije cenzura već da daje kontekst i činjenice za svakog građanina kako bi sam donio odluke. “Izjednačavanje provjere činjenica sa cenzurom je lažna i zlonamjerna tvrdnja. Fakt-chekeri ne ‘cenzurišu’ nikoga. Naši članovi istražuju i objavljuju dokaze o potencijalno lažnim tvrdnjama. Oduvijek je bila Metina odluka šta da radi sa etiketom za provjeru činjenica, a ne naša”, istaknuto je u saopštenju EFCSN-a.

Iz ovog evropskog udruženja organizacija za provjeru činjenica, koje ima više od 50 članova, ohrabrili su Evropsku uniju (EU) da se čvrsto suprotstavi takvom političkom pritisku i da je to ne odvrati u naporima da zaustavi širenje dezinformacija na velikim internetskim platformama.

“Provjerivači činjenica se pridržavaju najviših novinarskih standarda nepristrasnog izvještavanja, transparentnosti, integriteta i odgovornosti, a organizacije poput EFCSN-a podržavaju ove standarde kroz nezavisnu reviziju”, rečeno je iz ovog evropskog udruženja.

Iz ARTICLE 19, međunarodne organizacije za ljudska prava koja radi na odbrani i promociji slobode izražavanja i slobode informisanja, su rekli da je Metina odluka o ukidanju programa za provjeru činjenica politički motivisana.

“Vrijeme objave, odnosno nekoliko dana prije inauguracije američkog predsjednika Donalda Trumpa, sugeriše nastojanje da se smiri politička frakcija koja je u prošlosti optuživala Metu za potiskivanje konzervativnih gledišta i dovodi u pitanje integritet Metine posvećenosti slobodi izražavanja”, piše ARTICLE 19.

Organizacija je navela i da su zbunjeni tvrdnjom Marka Zuckerberga da je Evropa donijela “veći broj zakona koji institucionaliziraju cenzuru”. Iz Article 19 vjeruju da takva izjava pokazuje nerazumijevanje suštinske uloge koju propisi poput Akta o digitalnim uslugama (DSA) i Akta o digitalnim tržištima (DMA) mogu igrati u zaštiti ljudskih prava na internetu.

“DMA posebno stvara jednake uslove koji podstiču nove učesnike i manja preduzeća da napreduju. Umjesto što na ovaj zakon gleda kao na prepreku inovacijama, Meta bi ga trebala prepoznati kao priliku za povećanje povjerenja i angažmana korisnika davanjem prioriteta sigurnosti i transparentnosti”, saopšteno je iz ARTICLE 19.

Iz Rapplera, filipinskog medija koji je osnovala dobitnica Nobelove nagrade za mir Maria Ressa, saopštili su da su zaprepašteni Metinom odlukom da prekine program provjere činjenica u SAD-u, kao i da su zgroženi izjavama Zuckerberga koji, kako je navedeno, govori loše o provjeravačima činjenica.

“Provjera činjenica i verifikacija je proces dubinske analize kroz koji odgovorni novinari i redakcije prolaze svaki put kada objave priče kako bi zaštitili dobrobit publike. Ova metodologija osigurava da građani budu opremljeni tačnim informacijama koje su im potrebne kako bi bolje živjeli i donosili odluke. Omogućavanje manipulativnog i štetnog sadržaja da procvjeta i privuče pažnju na platformama pod krinkom ‘slobode govora’ je oportunističko i dovodi u opasnost zdravlje, dobrobit i sigurnost ljudi”, saopšteno je iz Rapplera.

Zuckerberg je u video saopštenju rekao da će se prvo “riješiti provjeravača činjenica” i zamijeniti ih korisnički generisanim bilješkama zajednice, što je slično X-ovom sistemu Community Notes.

Dodao je da će kompanija preusmjeriti automatizovane sisteme moderiranja na ono što je nazvao velikim prekršajima, a da će se za druge prekršaje osloniti na korisnike da ih prijavljuju. Meta će također primijeniti personalizovaniji pristup političkom sadržaju, kako bi korisnici koji žele da vide više takvog sadržaja u svojim feedovima to mogli da ostvare. Kompanija je najavila da će eliminisati i neke politike sadržaja u vezi s imigracijom i rodnim pitanjima, na što su reagovale i organizacije za zaštitu ljudskih prava.

Meta će dozvoliti “optužbe za mentalnu bolest ili nenormalnost kada su zasnovane na rodu ili seksualnoj orijentaciji, uzimajući u obzir politički i vjerski diskurs o transrodnosti i homoseksualnosti”.

Izvor: EFCSNRapplerArticle19

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend