Turko je naveo da je važno da ceo sistem bude otvoreniji, te da se podaci značajni za građane i predstavnike medija ne sakrivaju „iza kapija“ banaka, kompanija i drugih važnih institucija.
Dodaje da pravila koja pomažu u borbi protiv korupcije ne treba da budu sadržana samo u zakonima, već i u internim pravilima institucija.
Važno je, rekao je on, imati u vidu da je ova tema jako osetljiva, te da moraju istovremeno da se poštuju sloboda izražavanja, rad agencija za borbu protiv korupcije i interes građana da imaju uvid u rad agencije i u njene nadležnosti.
Veliku ulogu u dostupnosti informacija kojima raspolaže Agencija za borbu protiv korupcije imaju i zaposleni, objašnjava, koji treba da budu na raspolaganju medijima i da osiguraju da informacije „glatko“ teku.
„Odnos novinara i agencije mora da se bazira na uzajamnom poverenju i saradnji, a svi podaci moraju biti provereni i tačni kako se ne bi širile lažne vesti i propaganda“, rekao je Turko.
On je podvukao da zaposleni u sektoru odnosa sa međima u agencijama za borbu protiv korupcije moraju novinarima uvek dati odgovor, bio on pozitivan ili negativan, jer je najgora opcija ostaviti novinarski zahtev „da visi“.
Tvining projekat „Prevencija i borba protiv korupcije“ traje dve godine i vredan je dva miliona evra.
Predviđeno je da omogući saradnju i razmenu iskustava između Agencije za borbu protiv korupcije Srbije sa jedne strane i Nacionalne agencije za borbu protiv korupcije Italije, kao i drugih nadležnih institucija Italije i Španije, sa druge strane.
Projekat je finansiran u okviru pristupnih fondova EU, a doprineće reformskom procesu i usaglašavanju sa ciljevima i vrednostima EU vezanim za efikasniju borbu protiv korupcije, odnosno poglavlje 23.
Za sprovođenje projekta zaduženi su Nacionalna agencija za borbu protiv korupcije, Ministarstvo pravde, Viša škola za pravosuđe Italije i Glavno tužilaštvo Španije u saradnji sa Agencijom za borbu protiv korupcije Srbije.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.