Koje su to slabosti u ljudskoj prirodi koje podele, upiranje prstom i osuđivanje čine tako umirujućim, iako nas na duge staze duboko uznemiravaju? I kako je moguće sačuvati sopstveni kompas za bitno i nebitno u ovakvom vremenu, neke su od tema nove epizode podcasta Snaga uma.
„Infrastruktura je da smo uvek ili mi ili oni. Moja je teorija da ovde vlada Državna partija Srbije već pedeset godina, samo se menja njen sastav. Nisu ovi oni, nego su drugi. Nismo izašli iz jednopartijskog sistema, imamo dodatne partije koje služe kao ukras, kao onaj čamac na jahti koji nikad niko neće upotrebiti, niti znaš čemu služi. To su sve pitanja na koja nismo odgovarali jer se dvadeset godina bavimo, i više, nečim što ja zovem ostavinska rasprava Osme sedmice. Imamo društvo koje je zasnovano na podeli komunističke partije od pre trideset godina, gde su jedni nacionalniji, a drugi su antinacionalniji. Ekonomijom se baš i ne bave, sem što neke pare trpaju u svoje džepove. Obrazovanjem se ne bave zato, sem što tu neke firme proizvode neke udžbenike pa tu bude neka provizijica… Mi se u stvari u toj podeli društva na prvu i drugu Srbiju i dalje bavimo raspadom Saveza komunista, suštinski. I zato se nismo pomerili ni milimetar u suštinskom smislu. Imamo svašta nešto novo, te puteve, pa taj i voz, svašta je tu nešto novo. Ali kad pogledaš tu šasiju na kojoj ovo leži, taj društveni i ideološki osnov na kom počiva ovo društvo, to je jedna limarski zakrpljena socijalistička Srbija“. objasnio je Voja Žanetić i objasnio da je to razlog zbog kog smo toliko polarizovani i kasnije u razgovoru napravio paralelu sa polarizacijama koje se dešavaju u drugim državama.
„Mi smo jedno bušno, korumpirano sito, na kom nema pčela, jer ne može. Kažete – obrazovanje, a ko proizvodi udžbenike? Strane kompanije. Kažete – voda, a ko drži vodu u Srbiji, sem vodovoda? Dok se i to ne proda. Kažete – putevi. Ko ih je gradio? Ko ih je finansirao? Čiji su radnici to radili i koliko ćemo godina još da ih otplaćujemo? Mi imamo taj estradni nacionalizam. Tako izađeš na televiziju, pa pljuješ po nekim amerikancima, nemcima… Imaš i estradni građanizam. Tu uzmeš i pljuješ po Rusima. Od te silne estrade, od toga da se i patriotizam televiziovao i postao neka vrsta rijalitija, ti nemaš realni patriotizam. Koji je zasnovan na empatiji sa generacijama i ljudima oko tebe, solidarnosti sa generacijama posle tebe… A zašto? Zato što je infrastruktura – ili mi ili oni.“. zaključio je Žanetić u novoj epizodi podcasta Snaga uma koja dolazi kao poručena dan nakon izbora!
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.