Zašto je sedam do sad nepoznatih organizacija odlučilo da odgovori protivudarom na demonstracije u Beogradu i Novom Sadu
Verovati Vučiću kad kaže da su protesti zbog rušenja Savamale super, jednako je verovanju da bi premijer kupio sebi patku za kućnog ljubimca. Ali, kad kaže da svi imaju jednako pravo na proteste, onda treba verovati da je potpuno iskren. Miting u glavnom gradu Vojvodine u petak smišljen je kao vrsta odgovora na antivladine proteste u Beogradu i Novom Sadu, a iza njega stoje do sad nepoznate nevladine organizacije od kojih su neke pre dva dana registrovane u APR-u. Jedna od njih zove se Patku Daj tati, što pokazuje da, organizatori nisu imali ni vremena ni želje da smisle nešto što bi moglo da im služi i u budućim vremenima.
Njihove pristalice će protestovati protiv lidera DS i premijera Vojvodine Bojana Pajtića, i protiv već smenjenog rukovodstva RTV Vojvodina. Iako Vučić kaže i da njegova stranka ne učestvuje u pripremi tog protesta, i da neće pozvati pristalice naprednjaka da dođu na protest, ne bi nas iznenadilo da ga ovoga puta mnogi ne poslušaju i da požele da pokažu i masovnost naprednjačkog pokreta.
Verovati da te organizacije nisu pod Vučićevim uticajem, jednako je verovanju da protesti u Beogradu protiv rušenja objekata Savamale nisu politički motivisani. Ako je do juče neko i verovao u njihovu čisto estetsku i urbanističku pozadinu, Marko Aksentijević iz Inicijative „Ne davimo Beograd” juče je pošteno rekao u intervjuu novinama „Danas” da protest jeste politički. Vlast je izgleda odlučila da odgovori protivmitingom na demonstracije sa simbolom patke. Ako je prirodno da u jednoj demokratskoj zemlji ljudi imaju pravo na proteste i izražavanje političkih stavova, što je juče naglasio i Vučić, ma kako bili neprijatni za one kojima se upućuju, čudi zgražavanje Bojana Pajtića na ideju o mitingu zakazanom za petak. Zašto bi lider koji se zalaže za prozapadne vrednosti smatrao i da samo njegove pristalice imaju monopol na građanska okupljanja? I sam je šetao za žutom patkom i nevladinim entuzijastima.
Zašto se vlast odlučila za „strategiju kontrapatke”? Naprednjacima verovatno ne prija pozicija posmatrača protesta koji postaju masovniji, budući da se osećaju jačima. Slabost njihove pozicije je u tome što nije jasno protiv koje RTV protestuju – urednika koji su smenjeni ili onih koji su postavljeni?
Iako se u petak u Novom Sadu neće susresti suprotstavljene građanske i političke formacije, odnosno vučićevci i pajtićevci, mobilizacija masa donekle podseća na zaboravljenu instituciju kontramitinga. Naravno da je u kolektivnom pamćenju zauvek ostao kontramiting slobista tokom zimskih protesta 1996, 97. godine, kad je došlo i do fizičkih sukoba tadašnje opozicije i Miloševićevih pristalica, koji su dovoženi autobusima iz svih krajeva Srbije.
Pristalice opozicije tad su napale espeesovce iz unutrašnjosti koji se nisu najbolje snalazili u beogradskim ulicama, tražeći kako da se nekako dokopaju Terazija, gde ih je na bini, čekao njihov vođa. Dok su pristalice razdvajali policijski kordoni, Milošević je izrekao čuvenu rečenicu:
– Volim i ja vas!
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik nedavno je u Banjaluci s uspehom organizovao kontramiting svojih pristalica, kao odgovor na demonstracije opozicije, koje su se u isto vreme održavale na drugom kraju grada. Moskva je u više navrata na mitinge opozicije odgovarala pažljivo planiranim kontramitinzima. Putinovci su čak i grafički prikazivali pesnicu koja davi narandžastu zmiju, aludirajući na narandžastu revoluciju u Ukrajini 2011. i pogotovo 2012. godine. Zapadni novinari tvrde da Rusi imaju Kozake zadužene za diciplinovanje demonstranata koji šetaju kroz Moskvu. Oni nekoliko puta u tradicionalnim uniformama idu među demonstrante, a potom bi reagovala policija, kako bi sprečila građanske sukobe. Zapadna štampa izveštavala je kako je revolucija kišobrana u Hong Kongu pre par godina razbijana pomoću trijada koje uđu u masu.
Foto: Ne davimo Beograd / Facebook
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.