Na odluku Osnovnog javnog tužilaštva u Staroj Pazovi, prema kojoj se odbacuje krivična prijava protiv Nenada M., osumnjičenog da je tokom juna i jula ove godine pratio i zastrašivao Vericu Marinčić, uložena je žalba Višem tužilaštvu u Sremskoj Mitrovici, potvrdila je za Cenzolovku novinarka iz Inđije.
Milena Vasić, njena pravna zastupnica iz Komiteta pravnika za ljudska prava – YUCOM, objašnjava da je prigovor podnesen jer smatraju da se od početka radilo o pogrešnoj kvalifikaciji dela. Drugim rečima, njihov stav je da se ovde radilo o proganjanju, a ne o ugrožavanju sigurnosti.
„Tužilaštvo nije vezano krivičnom prijavom i njihova je obaveza da utvrde da li u konkretnom slučaju postoje elementi nekog drugog krivičnog dela koje se goni po službenoj dužnosti. U tom smislu, na stanovištu smo da osnovno tužilaštvo nije dobro uradilo svoj posao, jer se vezalo isključivo za kvalifikaciju iz krivične prijave.“
Više tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici ima rok od 15 dana da donese odluku po ovoj žalbi.
Tužilaštvo: Nema dokaza protiv pripadnika Noćnih vukova
Podsećamo, pripadnik moto-kluba „Noćni vukovi“ i česta zvanica na proslavama opštinskih vlasti zaletao se motorom na novinarku iz Inđije, pratio je, presretao i polivao vodom, međutim, tužilaštvo je odbilo krivičnu prijavu protiv njega. Odluku su obrazložili nedostatkom dokaza.
Podsećamo, pripadnik moto-kluba „Noćni vukovi“ i česta zvanica na proslavama opštinskih vlasti zaletao se motorom na novinarku iz Inđije, pratio je, presretao, polivao vodom
Preko svog Tviter profila odmah je reagovalo Udruženje tužilaca Srbije komentarom da se radi o „promašenoj kvalifikaciji“, te da ima elemenata za krivično delo proganjanja. Iz ovog udruženja su ipak rekli da s obzirom na specifičan položaj u kome se nalaze „nisu u mogućnosti da komentarišu konkretan predmet i detalje“.
Po rečima Milene Vasić, osnovna razlika između ova dva krivična dela je ta što ugrožavanje sigurnosti podrazumeva direktnu pretnju ili, kako se navodi u zakonu – „napad na život i telo“. Proganjanje, s druge strane, znači da se osoba protivno svojoj volji uhodi.
Cenzolovka je ranije pisala kako, s psihološkog stanovišta – i bez obzira na pravna tumačenja slučaja – osobi koja je u dužem periodu zastrašivana to nimalo ne može biti svejedno, jer je uobičajeno da se strah javlja kao prva zaštitna reakcija.
Zastrašivanje zbog foto-vesti
Zastrašivanje novinarke iz Inđije počelo je 19. juna, odmah po objavljivanju foto-vesti na Fejsbuk stranici lokalnog portala Inđija kafe (bahato parkiran automobila ispred jedne pekare). Ona je u više navrata zastrašivana i praćena na poslu i ispred kuće u kojoj živi.
U međuvremenu, narodni poslanik Marijan Rističević na svom Tviter nalogu osporio je status novinara Verici Marinčić i zapitao se iz kog razloga je „prodavačica iz Inđije“ predstavljena kao žrtva progona. Tvrdnje da „ona i nije novinarka“ mogle su se čuti čak i iz tužilaštva.
Posle prvog talasa zastrašivanja usledili su i hakerski napadi na medij u kom radi Verica Marinčić. Napadi su prijavljeni Posebnom tužilaštvu za visokotehnološki kriminal.
Domaća novinarska udruženja UNS i NUNS zahtevala su da policija i tužilaštvo istraže ugrožavanje bezbednosti Verice Marinčić.
Oglasili su se i OEBS i organizacija Reporteri bez granica, koja je od vlasti u Srbiji tražila da zaštiti novinarku.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.