Iz AOM-a ističu da se sada već jasno može prepoznati pravilo u sudskim procesima protiv medija koji nisu bliski vlasti.
„Svedočimo ekspeditivnim procesima i izuzetno visokim kaznama, za razliku od procesa koji se vode protiv režimskih medija, a koji traju beskrajno dugo sa neizvesnim ishodom“, navodi se u saopštenju.
Iz AOM-a kažu da je po svemu sudeći vlast uspostavila još jedan efikasan mehanizam pritiska na medijske slobode, koji je donedavno bio van pažnje i šire i stručne javnosti.
Zbog toga pozivaju domaće i međunarodne organizacije da, u kontekstu pregovaračkog procesa Srbije sa EU, posebno prate odnos pravosuđa prema medijima.
„Sudska praksa u medijskim procesima u Srbiji nije usklađena sa praksom Evropskog suda za ljudska prava. Pozivamo novinare i medije da svoja prava, nakon što iscrpe sve domaće pravne lekove, potraže u Strazburu. Novinarske i medijske organizacije, kao i međunarodne organizacije za ljudska prava i slobodu izražavanja, trebalo bi da im u tom procesu pruže punu pravnu i svaku drugu podršku.“, dodaje se u saopštenju.
AOM podseća da je jedna od ustanovljenih praksi suda u Strazburu i ta da drakonske novčane kazne protiv medija predstavljaju udar na slobodu izražavanja.
Kazna od 780.000 dinara, koliko je Viši sud u Beogradu u dve presude odredio portalu 021, svakako jeste drakonska za lokalne i internet medije, kažu u ovoj Asocijaciji.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.