Skup je bio kod studentskih domova u kampusu odakle su u koloni stigli do Filozofskog fakulteta.
Uzvikivali su parole „Dinko odlazi“, „Kosovo je Srbija“, a kada su došli do fakulteta pevali su „Izađi mala“.
Za sada događaj prolazi bez većih incidenata. Jedan stariji čovek uzvikivao je da „Ustaše treba klati“ ali su ga brzo smirili.
Okupljeni su pozvali profesore i studente da izađu napolje pre nego što su blokirali fakultet.
Malo pre 13 časova ušli su na fakultet i tu će, kako su najavili, ostati dok se ne ispune njihovi zahtevi. Traže, kako su rekli, da uprava fakulteta osudi izjave Dinka Gruhonjića i da bude sankcionisan. Trenutno studenti mogu da ulaze i izlaze napolje, tako da ovo još nije prava blokada.
Student prorektor Univerziteta Damjan Vakanjac rekao je medijima da su protestom hteli da stanu na kraj „govoru mržnje“.
„Novosadski profesori moraju da imaju odgovornost za medijske nastupe i da znaju da studenti neće trpeti etiketiranje i linčovanje njihovih kolega i maltretiranje na verskoj ili nacionalnoj osnovi. Plan je da blokiramo fakultet i da to traje dok se uprava ne oglasi. Uprava fakulteta je gluva na naše zahteve“, istakao je Vakanjac.
Ako se uprava Fakulteta ne oglasi oni će se, kako je rekao, obratiti etičkoj komisiji Univerziteta.
U saopštenju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu navodi se da su iz medija saznali da Studentski parlament Univerziteta u Novom Sadu poziva na blokadu Fakulteta kao jedne od članica Univerziteta i time potencijalno ugrožava bezbednost studenata i njihovo pravo na obrazovanje, kao i bezbednost zaposlenih na Fakultetu i njihovo pravo na rad.
„Očekujemo od Univerziteta u Novom Sadu da preuzme odgovornost za posledice postupanja Studentskog parlamenta kao organa Univerziteta u Novom Sadu i da obezbedi nesmetan rad Filozofskog fakulteta, a od nadležnih organa da preduzmu odgovarajuće mere kako bi se zaštitila prava i bezbednost studenata i zaposlenih na Filozofskom fakultetu“, ističe se u saopštenju.
S obzirom na okolnosti i moguće rizike po bezbednost studenata i zaposlenih, te mogućnost ugrožavanja javnog reda i mira, kao i imovine Filozofskog fakulteta, kako navode, Fakultet je doneo odluku da obustavi sve svoje mnogobrojne aktivnosti dok se ne steknu uslovi za neometani rad. Napominjemo da na Filozofskom fakultetu radi veliki broj stranih državljana i da će Fakultet obavestiti ambasade zemalja iz kojih dolaze da u postojećim okolnostima ne može da im garantuje bezbednost i nesmetan rad.
„Izražavamo žaljenje zbog ovakvog razvoja događaja i podsećamo da je Filozofski fakultet sredina u kojoj negujemo duh tolerancije, multietničnosti i iznad svega – kulturu dijaloga. Nadamo se da će nadležna ministarstva i drugi državni organi omogućiti da Filozofski fakultet, kao najstariji fakultet Univerziteta u Novom Sadu, nastavi da obavlja svoju delatnost“, napominje se u saopštenju Filozofskog fakulteta.
Okupljenima se pre blokade fakulteta obratio i komšija koji je izazvao incident na krečenju pretećeg grafita ispred ulaza gde živi Dinko Gruhonjić kada je ušao u verbalni okršaj sa okupljenim ljudima nakon čega ga je policija udaljila. Ispred fakulteta su se pojavili i momci koji su tu noć došli da „čuvaju“ preteći grafit, koje je policija takođe legitimisala i udaljila.
Uprava Fakulteta je obustavila rad i traže od nadležnih da reaguju jer je upadom na Fakultet ugrožena bezbednost studenata i nastavnika.
Pripadnici policije su došli malo pre 14 časova, ali nisu mogli da uđu u zgradu jer su vrata bila zaključana.
I tri sata nakon što je počeo skup, oni koji protestuju se nisu razišli, a kako mediji nezvanično saznaju i dekanka i prodekani ne žele da izađu dok se okupljeni ne raziđu. Svi koji su unutra mogu da izađu, ali uprava fakulteta to ne želi.
Novinar i univerzitetski profesor Dinko Gruhonjić najviše pretnji dobio je preko društvene mreže Telegram, preko grupa koje su povezane sa ruskom propagandom, a kampanja da mu se da otkaz na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu organizovana je takođe sa tih kanala, pisala je ranije RSE.
Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić je pre nekoliko dana osudio pretnje novinarima Ani Lalić i Dinku Gruhonjiću, ali je u nastavku dodao kako su to ljudi „koji vređaju srpski narod“. Kao i da je ono što je Lalić izjavila na tribini u Dubrovniku, ali i za pojedine crnogorske medije, politički „jako opasno“.
Nakon što je u petak održan skup podrške Gruhonjiću, pritisak na njega nastavio se danas u podne blokadom Filozofskog fakulteta, zbog njegovog navodnog „govora mržnje“.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.