„Vlast vrši pritisak na slobodne medije kako bi ‘očistila prostor’ i kako bi kontrolisala sve medije u Srbiji. Ostalo je jako malo slobodnih medija, jako malo novinara koji žele da rizikuju i časno i pošteno rade svoj posao“, kazao je Bodrožić u Novom danu.
Vlast je, dodaje, naučila na „greškama“ onih pre njih, koji su puštali da se mediji razvijaju.
„Bilo je i tada muljanja, ali je moglo da se radi. Sada smo došli do toga da ako hoćete da pošteno radite svoj posao, vi ne možete od toga da živite…Mi više ne uživamo u svom poslu, on je i u idealnom društvu stresan, ali ima i mnogo lepih strana. Kod nas su se te lepe strane izgubile“, kazao je Bodrožić.
Naglašava da je veliki problem u slobodnim medijima, posebno na lokalu, da se dođe do oglašivača.
„Mi smo do pre nekoliko godina imali 30, 40 odsto novina sa oglasima i reklama, što je neka optimalna cifra koja vam obećava da možete da opstanete. Danas je to mali broj ljudi, hrabrih ljudi. Ono što je loše je što su vam vrata javnih preduzeća zatvorena, a oni koji bi želeli da se oglašavaju kod vas, jednostavno ne žele da sebi davuku bedu na vrat“, rekao je gost N1.
Provlačenje neistomišljenika kroz „medijsko blato“
On navodi primer niških Južnih vesti, koje je poreska inspekcija mesecima proveravala, a čak je bila i u firmama koje su se oglašavale u Južnim vestima. Ili dešavanja kroz koja ovih dana prolazi Sergej Trifunović i njegova fondacija „Podrži život“.
„Svako ko želi da kaže istinu prođe kroz ‘toplog zeca’, provlače ga kroz medije. Kikindske su recimo, kontinuirano na tapetu poslednjih godina u režimskim medijima, svako malo se o nama pišu tekstovi“, kaže Bodrožić.
Prema njegovim rečima, građanin kada vidi kako prolazi onaj ko se usprotivio ovoj vlasti, ne želi više da priča glasno o tome, sve se pretvori u neki šapat.
Kikindske su u najnovijem broju pisale o tome kako je propalo Komunalno preduzeće u tom gradu.
„Na žalost, o tome ne bi čitali da nema Kikindskih. Tako je u svim lokalnim sredinama u Srbiji, nemate alternativu…Ljudi unapred znaju šta im je činiti kako ne bi ugrozili svoju egzistenciju. U mnogim gradovima su oni koji žele da čuju i drugu stranu oslonjeni samo na društvene mreže“, rekao je gost N1.
Kako je dodao, sve je sada vezano za državu.
„Država je i u dobrim odnosima sa stranim kompanijama, jer nemamo više naših, i više nemate tog nezavisnog miljea i javnosti koji će slobodno govoriti o problemima“, ocenio je.
Vlast mora da se urazumi
Prema njegovim rečima, dolazimo do trenutka kada moramo da „preklinjemo vlast da se urazumi“.
„To kako Aleksandar Vučić i ekipa vode državu unutra, to pravi jedno duboko zatrovano društvo, koje i sada ima frustracije iz prošlih vremena, a ova vlast nas je potpuno podelila. To što ova jedna polovina ćuti i apstinira, ne znači da je podrška vlasti toliko ogromna. To vodi jednom velikom konfliktu u kojem nema pobednika“, kazao je urednik „Kikindskih“.
Ove novine su nedavno proslavile 20. godina postojanja. Za to vreme izašlo je više od hiljadu brojeva. Preživljavale su brojne pritiske u protekle dve decenije. Sada opstaju zahvaljujući pre svega podršci kolega koje su proletos pokrenule kampanju „Branim Kikindske – za narednih hiljadu brojeva“.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.