Apelacioni sud u Beogradu objavio je na svom sajtu 2. februara presudu donetu pre skoro deset meseci po kojoj su okrivljeni za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije – Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić oslobođeni krivice. U aprilu će biti dvadeset pet godina od kako je Slavko Ćuruvija ubijen. Optužnica je podignuta 2015. godine. Devet godina je trajalo suđenje, a epilog je – niko nije kriv.
Na pitanje Insajdera da li sistem svih ovih godina nije hteo ili nije mogao da otkrije ko je ubio Ćuruviju, Branka Prpa odgovora da je mogao da se otkrije još na samom početku.
„Ima tu jedan problem, a to je kad je ubica sama država i njene institucije onda je vrlo teško optužiti sam sebe. I taj sistem, što smo mogli da vidimo kod ubistva Zorana Đinđića, nije demontiran. To što se desio 5. oktobar, što je jedna ekipa sišla sa vlasti, nije značilo fundamentalnu promenu, jer je sistem ostao takav koji je podržavao ljude i ideje koje smo mi hteli da promenimo. Najbolje pokazuje da zapravo sistem nije promenjen što je čovek, koji je sada predsednik države, bio ministar informisanja u vreme kad je Slavko Ćuruvija ubijen“, ističe naša sagovornica.
Istraga je počela 2001. godine. i imala je svoje uspone i padove. Saslušano je više od stotinu svedoka. I ako je prvostepeni sud dva puta doneo istu presudu u kojoj su bivši rukovodioci službe bezbednosti osuđeni na ukupno stotinu godina zatvora za ubistvo Ćuruvije, Apelacioni sud je u ovom trećem postupku izgleda zanemario te dokaze. Na pitanje Insajdera da li je to neka vrsta alarma za reviziju, Branka Prpa odgovora da jeste.
Sagovornica Insajdera ističe da mi mi kao građani „moramo biti odgovorni pojedinačno i grupno za budućnost naše dece i nas samih“. „Ovakva država je neprijatelj svojih građana“, dodaje Prpa.
„Očigledno imamo veoma ozbiljnih problema kao država, pogotovo u definiciji nečega što se zove pravna država. Imamo problem sa nečim što je politička etika, jer država koja ubija svoje građane zaista mora da izvrši apsolutnu promenu svoje strukture, da bi bila država koja štiti živote svojih građana“, objašnjava Prpa.
Demokratska stranka i Socijalistička partija Srbije su se istorijski pomirili 2008. godine. ali kako naglašava sagovornica Insajdera oni u tom sporazumu nisu naveli zbog čega su se svadili, a to znači da nismo spremni da sučimo sa prošlošću
„Ako vi preskačete te razgovore permanentno, ako permanentno pokušavate da revidirate tu istoriju iz 90. godina, ako permanentno pokušavate da rehabilitujete zločince, koji su očigledni zločinci, nije to niko izmislio. Kako da vam kažem, niko ne voli baš da živi okružen takvom kategorijom ljudi. A to pokazuje koliko zapravo mi ništa nismo rešili“, zaključuje Prpa i podseća da i danas još uvek ne znamo koje naredio ubistvo premijera Đinđića.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.