Rano jutros, domaći tviteraš @XudRobin objavio je seriju skrinšotova za koje je naveo da potiču iz Castle.rs, čuvene aplikacije za komunikaciju i saradnju SNS aktivista.
Na brojnim fotografijama koje je objavio može se videti spisak navodnih 200 najaktivnijih aktivista SNS, njihova imena i opštine iz kojih su, kao i prepiska za odabrane datume.
Thread:
Вечерас почиње објављивање података из https://t.co/RoGHwH2pj3 бот система који СНС користи за обрачунавање са неистомишљеницима и политичким противницима.
Саобраћај је праћен и сниман скоро годину дана свакодневно што ћете видети. 👇— Robin Xud (@XudRobin) May 4, 2020
Neki od datuma tokom kojih su, prema ovim podacima, aktivisti vladajuće partije na internetu bili naročito aktivni su dani kada je predsednik Srbije i predsednik SNS Aleksandar Vučić obilazio naselja u kampanji „Budućnost Srbije“.
Osim komentara hvalospeva vlasti i podrške objavama pokojnog Tanjuga, iz priloženih slika ekrana, deluje da se posebno prate aktivnosti istraživačkih novinara i opozicionih političara.
Komentarima je naročito ispraćena poseta Sergeja Trifunovića, predsednika Pokreta slobodnih građana igumanu manastira Visoki Dečani Savi Janjiću. Prema ovim podacima, aktivisti SNS (poznatiji kao botovi) dobijali su posebne instrukcije za vreme javnih dešavanja u vezi sa imovinom crkve u Crnoj Gori, a logovima i metapodacima, pomenuti tviteraš dokazao je i da se „botuje“ za vreme radnog vremena.
5 јул 2019
Посета @WhistlerDick Дечанима. Одвратна смерница. Наравно, мета су он и Отац @SavaJanjic
Ботови са списка су се качили на Сергејев твит и пратили смернице, да се зна ко су!
Линк ка твиту:https://t.co/XyDPPxZaTS pic.twitter.com/11iIBXzWS1— Robin Xud (@XudRobin) May 5, 2020
Posebno je zanimljivo i to da se pojedinci prijavljuju i odjavljuju čak i za kratke pauze i udaljavanje od računara, kao što su desetominutni odlasci do prodavnice, pa radna atmosfera nekako liči na onu u Liru i Delfiju, sa strogim pauzama za toalet.
Kasl je treća, najsavremenija, iteracija ove platforme, podrazumeva integrisanu aplikaciju za android telefone i web aplikaciju.
Tviteraš @XudRobin, naveo je da soketi castle.rs:4000 i castle.rs:3300/voter za tvitovanje, odnosno za glasanje na portalima nisu bili zaštićeni i da je „slušanjem“ ovih portova tokom godinu dana došao do ovih podataka.
Svaki njen korisnik može svoju jedinstvenu šifru povezati sa svojim fejsbuk i tviter nalogom i na taj način prikupljati bodove. U sistem je takođe implementiran i deo komunikacije putem Telegram aplikacije.
Pre Kasla (Castle – Zamak na engleskom), bio je aktuelan Votr2 o kojem je CINS pisao u septembru prošle godine, a pre njega web aplikacija Fortress.
pretpostavljam da oni tamo linkuju stranice sajtova koje napadaju. dovoljno je da samo neko da svoju analitiku na uvid i iz direct-a bi odmah videli da li postoji saobracaj sa castle.rs ili ne, i u kojoj kolicini, nebitno da li je sajt zatvoren ili nije