Ubrzo pošto je završio gostovanje u televizijskoj emisiji RTL Bulevar, u centru Amsterdama, na de Frisa je 6. jula u večernjim satima pucano, a povredama je podlegao u bolnici nekoliko dana kasnije.
Članovi Stalne radne grupe za bezbednost novinara koju čine predstavnici srpskog tužilaštva, policije i novinarskih i medijskih udruženja (UNS, NUNS, ANEM, NDNV, AOM, AM) u organizaciji OEBS-a, koji podržava i učestvuje u radu grupe, posetili su Holandiju.
Srpska grupa za bezbednost novinara ustanovljena je 2017. godine, a prvi put posetila je predstavnike holandskog Pers Fajlah (Pers Veilig), takođe nastalog zbog potrebe da se novinari bolje zaštite kroz saradnju tužilaštva, policije i medijske zajednice.
Holandski mehanizam Pers Fajlah osnovan je 2018. godine.
Ubistvo Petera de Frisa koji je poznat u Holandiji po izveštavanju o kriminalu Evropska federacija novinara uvrstila je na spisak od 44 ubijenih novinara u Evropi od 2015. godine do danas.
De Frisu je prećeno smrću 2019. godine kada je izveštavao o ubistvu tinejdžera u Roterdamu.
Zbog ubistva de Frisa uhapšene su dve osobe, 35-godišnjak koji se tereti da je pomagao i prevezao 22- godišnjeg izvršioca.
Napadač je de Frisu pucao u glavu.
Suđenje je u toku, a predstavnici novinarske zajednice i organizacija koje se bave bezbednošću novinara i vladavinom prava, rekli su članovima Stalne radne grupe za bezbednost novinara da je ubistvo de Frisa bio šok za holandsko društvo i napad na vladavinu prava.
U vreme napada de Fris je, kako se navodi u medijskim izveštajima, bio i savetnik glavnom svedoku holandskog tužilaštva na suđenju u vezi sa trgovinom drogom.
Srpska Stalna radna grupa za bezbednost novinara srela se u Holandiji sa predstavnicima državnih institucija, medijske zajednice, organizacija civilnog društva koja se bave bezbednošću novinara i slobodom izražavanja, kao i stručnjacima za medijsko pravo.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.