U Komitetu su za Glas Amerike naveli da slobodu medija i bezbednost novinara u Srbiji treba da obezbedi zvanični Beograd, a ne vlade u Berlinu ili Vašingtonu.
Koordinatorka programa za Evropu i Centralnu Aziju u Komitetu Gulnoza Said rekla je da je Komitet veoma zabirinut povodom najnovijih napada na urednika BIRN-a Slobodana Georgieva i tri nezavisne novinarke i autorke dokumentarnog filma „Albanke su naše sestre“ Sanju Kljajić, Milenu Popović i Vanju Đurić.
Prema njenim rečima, retorika protiv medija dolazi od najviših srpskih zvaničnika, uključujući i predsednika Vučića.
Ona je ukazala da je takva retorika signal svim neprijateljima slobodnih medija da mogu da maltretiraju i napadaju novinare i da ti napadi ostaju nekažnjeni.
„Vlast u Srbiji, uključujući i predsednika Vučića, treba otvoreno i jasno da osude svaki pokušaj da se novinarima ograniči sloboda i da instruiše nadležne organe da osiguraju bezbednost nezavisnih medija i novinara“, ukazala je Said.
U Komitetu ne veruju da međunarodna zajednica žmuri na napade na novinare i ugrožavanje slobode medija u Srbiji.
„Svaki put kada se strani zvaničnici ili predstavnici međunarodnih organizacija sastaju sa srpskim zvaničnicima, na dnevnom redu moraju biti sloboda medija i napadi na novinare, i to će držati Vučićevu administraciju u pripravnosti“, smatra Gulnoza Said.
Prema njenim rečima, nisu vlade u Berlinu i Vašingtonu ili zvaničnici u Briselu i Strazburu ti koji mare za slobodu medija u Srbiji, već to mora biti vlada Srbije i ostale grane vlasti kojima sloboda medija mora biti politički prioritet.
„Moraju osigurati bezbednost novinara, slobodnu razmenu mišljenja, transparentno donošenje odluka o kojem će se izveštavati – jer to čini Srbiju jačom, ne slabijom“, smatra Gulnoza Said.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.