Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je da su od početka godine do kraja jula zabeležena 84 napada na novinare, od toga sedam fizičkih, 44 verbalne pretnje, 31 pritisak i dva napada na imovinu.
Iako je broj napada na novinare smanjen, primetno je da su kampanje koje vode režimski mediji i (ne)vladine organizacije u sinergiji sa funkcionerima vlasti intenzivnije, a tu su i poznate metode pritiska putem SLAPP tužbi. Mnogi pritisci na nezavisne medije, pogotovo na lokalu, ostaju nezabeleženi jer novinari ne vide da nadležne institucije adekvatno kažnjavaju počinioce dela na štetu novinara, ukazuje NUNS.
To udruženje podseća da je resorni ministar Dejan Ristić početkom jula rekao da postoji „pozitivan trend i potreba daljeg angažovanja svih činilaca kako bi se potpuno eliminisala neželjena pojava napada na novinare“.
Samo mesec dana kasnije, putem saopštenja, Ministarstvo se uključilo u hajku koju su pokrenuli provladini tabloidi protiv novinarke Tamare Skrozze, podseća NUNS i dodaje da su pre nje isto iskustvo imali Ana Lalić i Dinko Gruhonjić, a kasnije i zrenjaninska KTV.
Pravnik NUNS Rade Đurić objasnio je da to što na papiru ima manje napada ne znači da oni nisu teži i ozbiljniji, a da su novi modeli i oblici napada zabrinjavajući jer ostavljaju brojne negativne posledice.
Osnovni problem je zašto se ti napadi ponavljaju i zašto postojeća rešenja nemaju odvraćajući efekat po one koji ih čine? S druge strane, nadležni organi to neće priznati, situacija nije bolja, nego je zapravo dosta gora. Na sve to, uključuje se Ministarstvo koje sada pokušava da umetne govor mržnje i stvori negativnu sliku o kritički orijentisanim medijima prema predstavnicima vlasti, naglasio je Đurić.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.