Iako je, nezvanično, bila poznata još u aprilu prošle godine, oslobađajuća presuda za okrivljene u slučaju „Ćuruvija“ objavljena je deset meseci kasnije. Pravnici za to nemaju stručno objašnjenje.
„Mislim da, nažalost, u našoj zemlji, postoji za sve određeni tajming i da se određena vest, određena, u ovom slučaju presuda – nažalost to nije vest, ovo je ogromna stvar koja će uticati sutra na praksu – sa određenim razlogom i na određeni način saopštava u određeno vreme“, kaže Rade Đurić, pravnik NUNS-a.
Novinarka koja je pratila suđenje za ubistvo novinara kaže da joj takva praksa u srpskom pravosuđu do sada nije bila poznata.
„Da li su oni čekali da prođu izbori ili je nešto drugo po sredi, ja zaista ne mogu da spekulišem. Čekanje jeste sumnjivo, deset meseci jeste sporno, problematično, čudno, zašto se čekalo i treba videti šta su oni radili tih deset meseci. Međutim, ono što je mi je indikativnije, ono što više govori o pravosuđu jeste sama presuda“. smatra novinarka KRIK-a, Marija Vučić.
Okrivljeni su oslobođeni – ta odluka se više ne može osporavati pred sudom.
„Da li mi je žao zbog ovoga? Beskrajno. Da li i dalje tražim pravdu, ne kao predsednica Vlade, nego kao građanka Republike Srbije? Da“, izjavila je premijerka Srbije, Ana Brnabić.
Premijerka je i podsetila da je suđenje za ubistvo Slavka Ćuruvije počelo u junu 2015. godibe, kada je premijer bio Aleksandar Vučić, ali nije podsetila da je, dve godine ranije, kao potpredsednik Vlade, rekao da će podneti ostavku ako to ubistvo ne bude rešeno.
„…Ili će moja ostavka biti dobra vest za moje političke protivnike ili će biti izvanredna vest za građane Srbije da smo jedan strašan zločin uspeli da rešimo“, izjavio je Aleksandar Vučić, 2013. godine.
U to vreme, Vlada Srbije je formirala Komisiju za istragu ubistava novinara, čiji predsednik je svih ovih godina Veran Matić. Na pitanje da li će i dalje biti na toj funkciji, posle oslobađajuće presude za ubistvo Ćuruvije, ne daje precizan odgovor.
„Razgovaraćemo u narednim danima o načinima na koje će Komisija ubuduće raditi, dakle, o samom smislu postojanja Komisije. U svakom slučaju, mi imamo i slučaj ubistva Milana Pantića, koji je otvoren, i on je u jednoj dramatičnoj situaciji“, predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara, Veran Matić.
Predsednica Evropske federecije novinara, Maja Sever sumnja da će se ubuduće išta promeniti.
„Ovo je pokazatelj da ceo sistem nema snage da se obračuna sa događanjima iz devedesetih“, zaključila je predsednica Evropske federacije novinara, Maja Sever.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.