Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa predsednikom Evropske federacije novinara Mogensom Bliherom Bjeregardom sa kojim je razgovarao o medijskoj slici Srbije.
Sastanku je prisustvovao i predsednik Udruženja novinara Srbije Vladimir Radomirović koji je u izjavi za RTV Kim rekao da je ovaj sastanak protekao u otvorenoj atmosferi gde su raspravljena sva sporna pitanja u vezi sa slobodom medija i slobodom govora u Srbiji.
Radomirović je na sastanku zatražio da se ne zaborave otmice i ubistva novinara na Kosovu i Metohiji, kao i napad na zgradu RTS-a u Beogradu 1999. godine od strane NATO-a, kada je poginulo 16 radnika.
“Predsednik Vučić je upoznat sa ubistvima i otmicama novinara na Kosovu i Metohiji. Rekao je da je razgovarao sa porodicama Ranka Perenića i Đure Slavuja i da zna da nikada nije bilo ozbiljnih istraga tih ubistava. Ali ono što je nama kao Udruženju novinara Srbije bitno je da država Srbija pokrene pitanje zašto nema istraga otmica i ubistava srpskih i albanskih novinara od 1998. do 2004. godine u okviru pregovora koji se vode u Briselu. Bitno nam je da Evropska federacija novinara insistira kod međunarodnih i lokalnih vlasti na Kosovu da se te istrage pokrenu i da odgovorni budu pronađeni“, kazao je Radomirović nakon sastanka.
Radomirović kaže da je predsednik Evropske federacije novinara tokom sastanka pitao predsednika Vučića o napadima na novinare, o pretnjama novinarima i istragama ubistava novinara.
“Predsednik Vučić je na sva ta pitanja odgovorio. Ono što je jako bitno, obećao je da će češće, rekao je svake nedelje, govoriti o značaju slobode medija i značaju slobode govora i očekujem da on to svoje obećanje ispuni. Ono što je takođe traženo od njega je da tom svojom porukom pošalje i neku vrstu uputstva svim funkcionerima u zemlji da treba da budu otvoreni prema novinarima, da odgovaraju na pitanja novinara“, kazao je Radomirovć.
Pored predsednika UNS-a sastanku predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Evropske federacije novinara Mogensa Blihera Bjeregarda, prisustvovali su i generalni sekretar međunarodne grupe za slobodu medija Medijska organizacija Jugoistočne Evrope (SEEMO) Oliver Vujović, Skot Grifen i Alma Onali iz Međunarodnog pres instituta (IPI), kao i predsednica Sindikata novinara Srbije Dragana Čabarkapa.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.