Pozivajući se na prištinski Indeks onlajn, portal je preneo da je novinarka srpske zajednice Javnog servisa Kosovo nazvala „Kosovo i Metohija“ u izdanju vesti RTK na srpskom jeziku 3. maja.
Reagovao je direktor javnog servisa koji je rekao da taj izraz nije dozvoljen i da se ne sme koristiti na RTK.
„Ne postoji Kosovo i Metohija. Ovaj jezik nije dozvoljen u našim institucijama. Novinar ne sme da koristi ovaj termin, jer je sankcionisan propisima“, rekao je Kastrati.
Novinarka Aleksandra Dogandžić je u vestima emitovanim na RTK2 Kosovo nazvala Kosovo i Metohija i u decembru 2018. zbog čega je suspendovana na mesec dana.
Srpska lista traži reakciju međunarodnih misija u Prištini zbog najave otkaza novinarki
Srpska lista zatražila je danas hitnu reakciju Kancelarije EU u Prištini, misija OEBS i UNMIK, ambasada Kvinte i svih novinarskih udruženja posle najave otkaza novinarki RTK2 Aleksandri Dogandžić jer je u programu koristila termin „Kosovo i Metohija“.
Lista je u saopštenju ocenila da „gušenje slobode izražavanja i etnički motivisani napadi na novinare srpske redakcije kanala RTK2 predstavljaju najnoviji pritisak na Srbe na Kosovu i Metohiji i slobodu govora koja se srpskom narodu sistematski oduzima“.
„Podsećamo javnost da je čak i kosovskim ustavom koji su doneli u Prištini u članu 59.9. garantovano pravo građanima da koriste ‘lokalne nazive, nazive ulica i drugih topografskih oznaka’. Za oblast Metohije Albanci koriste termin Dukađini, pa očigledno u Prištini misle da Srbi nemaju pravo da koriste svoje toponime“, stoji u saopštenju.
Dodaje se da je na RTK emitovan „veliki broj priloga koji su prepuni šovinizma i etničke mržnje“ ali da niti jedan od albanskih novinara ili urednika nije zbog toga dobio otkaz.
„Poslednji primer je dovođenje u vezu zvona sa srpskih crkava i ruskih tajnih službi što su osudila i međunarodna novinarska udruženja“, naveli su iz Srpske liste.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.