„Novinari bi trebalo da budu u mogućnosti da rade svoj posao bez ikakvih pretnji nasiljem, uznemiravanjem ili zastrašivanjem“, napisala je Pisonero na svom tviter nalogu.
Njenu poruku prenele su i pojedine ambasade stranih zemalja u Beogradu, pa su podršku redakciji KRIK-a istakle i diplomate iz ambasada Belgije i Holandije. Genoveva Ruiz Kalavera iz Direktorata za evropsku susedsku politiku i pregovore o proširenju poručila je svima na Zapadnom Balkanu da je sloboda medija neophodna za razvoj demokratije i napredovanje ka Evropskoj uniji.
Ranije tokom dana i američka ambasada je poslala podršku KRIK-u i izrazila nadu da će vlast pokazati snagu, zaštiti novinare i obustaviti „opasnu i sramnu kampanju rušenja kredibiliteta takozvanim psima čuvarima, odnosno organizacijama koje nadziru demokratske procese kakav je KRIK“.
🇷🇸 je svetski lider kada je u pitanju vakcinacija stanovništva protiv #COVID19 a na stopi privrednog rasta joj može pozavideti i #Europe. Nadamo se da istu snagu i veštinu može upotrebiti i za očuvanje zajedničkih vrednosti slobode i ljudskih prava, dragocenih građanima Srbije… https://t.co/GExxyawePB
— Američka ambasada (@USEmbassySerbia) March 11, 2021
KRIK je podržala i ambasada Velike Britanije i podsetila da su nezavisni mediji osnovni stub demokratskog društva i da novinari treba da budu slobodni da rade bez straha od uznemiravanja.
U prethodna dva dana domaće i međunarodne novinarske, ali i organizacije civilnog društva i opozicione političke stranke tražile su da se prestane sa kampanjom povezivanja novinara KRIK-a sa organizovanim kriminalom. Svi su istakli da je u pitanju crtanje mete na čelo i da je novinarima ozbiljno ugrožena sigurnost.
Reakcije su usledile nakon višednevne kampanje blaćenja i targetiranja koju su provladini mediji pokrenuli protiv KRIK-a optužujući novinare da su saradnici kriminalne grupe.
Napadi su, podsetimo, krenuli nedugo nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na konferenciji za medije odbio da odgovori na pitanja KRIK-a o vezama Belivukovog klana sa najvišim funkcionerima i svojim saradnicima.
Kampanju vode režimski tabloidi „Alo“, „Kurir“, „Informer“, „Srpski telegraf“ i televizija „Pink“ optužujući KRIK da je, između ostalog, „privatno glasilo Belivuka“ kao i da je postojao „tajni dil“ novinara sa tim klanom. „Kurir“ je čak objavio i montiranu fotografiju na kojoj su zajedno urednik KRIK-a Stevan Dojčinović i Belivuk.
Prećutkuju, međutim, činjenicu da je KRIK o Belivuku pisao od 2016. godine, i ukazivao na veze u državi i policiji koje je imala njegova grupa. Belivukova ekipa je pod patronatom crnogorskog kavačkog klana, a jedan od momaka koga je policija označila kao člana ovog klana više puta je fotografisan u društvu predsednikovog sina Danila Vučića. Predsednik Vučić nikada nije objasnio ovaj odnos, ali je redakcija KRIK-a trpela pritiske svaki put kada bi objavila informacije o ovom prijateljstvu. Detaljnije čitajte ovde.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.