Autori izveštaja navode da je Srbija, pod vlašću predsednika Aleksandra Vučića, za pet godina postala „mesto u kome novinarstvo nije bezbedna profesija, niti uživa podršku vlasti“.
„Raste broj napada na medije, uključujući pretnje smrću, a sve češće su i zapaljive izjave zvaničnika usmerene protiv novinara,“ piše u izveštaju za 2019. godinu, uz upozorenje da su mnogi napadi na novinare ostali neistraženi i nerešeni, a počinioci nisu kažnjeni.
„Agresivne kampanje protiv istraživačkih novinara koje sprovode provladini mediji su u punom jeku“, naveli su autori izveštaja. U dokumentu se ukazuje i na primer podmetanja požara u kući novinara Milana Jovanovića iz Grocke, koji je pisao o korupciju na lokalnom nivou.
Na pitanje o kakvim izvorima govori kada je reč o primeru podmetanja požara u kući novinara Milana Jovanovića, Gajović odgovara: „Pa dobro, da li ćemo sada se vraćamo sto godina unazad?“
Na konstataciju RSE da to nije bilo pre sto godina nego u decembru prošle godine, Gajović kaže:
„Svi smo se odredili prema tom činu negativno. Pa nećemo sada narednih 10 godina to da pominjemo kao loš primer. Valjda ima negde i dobrog primera na medijskoj sceni Srbije. Kada pročitam ovako nešto vek se zapitam – da li na medijskoj sceni Srbije ima bilo šta dobro što bi bar jednom organizacija Reporteri bez granica mogli da stave u svoj izveštaj“.
Na pitanje šta bi po njegovom mišljenju bilo dobro, Gajović je rekao da „ne vidi ništa loše“ na medijskoj sceni Srbije.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.