12. dec 2019.

Godinu dana od paljenja kuće novinara Jovanovića: Sramotan izostanak pomoći države

Milanu Jovanoviću i njegovoj supruzi Jeli Deljanin država nije pomogla u obnavljanju kuće. Oni bi, da nije bilo solidarnosti građana i novinara, i dalje bili bez sopstvenog doma. Okrivljeni za zločin Dragoljub Simonović ne samo da još nije kažnjen u sopstvenoj stranci već je, naprotiv, nagrađen ulicom u Vrčinu.

Foto: Perica Gunjić, Cenzolovka

Danas, 12. decembra, na godišnjicu paljenja kuće novinara iz Vrčina Milana Jovanovića zakazan je nastavak suđenja bivšem predsedniku Opštine Grocka Dragoljubu Simonoviću i ostalim osumnjičenima za ovaj zločin.

Prethodno ročište, zakazano za 1. novembar, odloženo je zbog toga što se okrivljeni Igor Novaković nije pojavio u sudnici, što je njegov advokat opravdao bolešću.

12. decembar 2018: Molotovljev koktel na kuću novinara

U 3 sata i 30 minuta ujutro, kroz prozor garaže u kući novinara Milana Jovanovića bačen je „Molotovljev koktel“. Vatra se brzo proširila i na ostatak kuće, u kojoj je izgorelo sve što je ovaj policajac u penziji stekao sa suprugom Jelom Deljanin.

Nekoliko sati po izbijanju požara, dok je bio u Gradskoj bolnici na Zvezdari, gde su mu lekari pružali pomoć, Jovanović je za Cenzolovku rekao kako je uveren da je razlog napada njegovo pisanje. Već je tada tvrdio da iza napada stoji Dragoljub Simonović, koji je kasnije u medijima negirao umešanost u ovaj zločin.

Dan uoči godišnjice, novinar portala Žig info priseća se tog jutra kada je, kako kaže, jedva izvukao živu glavu:

„Kada se setim tog jutra, osetim gorčinu i bes. Tog jutra su mi uništene uspomene, fotografije moje porodice, bukvalno sve što sam stekao za svojih 70 godina. Pod stare dane sam ostao beskućnik bez igde ičega. U glavi su mi se motale crne misli. Stajao sam ispred kuće koja se pretvorila u zgarište. Na sve sam bio spreman. Hvala bogu, preovladala je samokontrola.“

Dodaje da i sada, godinu dana kasnije, pred očima još uvek vidi požar.

„Ogroman plamen u kom nestaje moja prošlost. Stojim na ulici. Bos, na snegu i mrazu. Na meni je samo pidžama, a kod sebe nemam ni dinara. Sve je ostalo u plamenu, na zgarištu. Znao sam ko je to uradio, a u meni je ključao bes.“

Niko ga od nadležnih u državi neposredno posle paljenja kuće nije pozvao niti mu ponudio pomoć.

Jovanović podseća da su počeli da dolaze novinari od kojih je čuo reči utehe, kao i da su mu ulivali nadu da neće biti sam:

„U sebi sam osetio neku novu snagu i energiju.“

30. decembar 2018: Obijanje iznajmljenog stana

U početku su mu pomogle komšije, ali je ubrzo sa suprugom iznajmio stan na Banovom brdu. Tri dana pošto se u njega uselio, 30. decembra oko 20 časova neko je pokušao da upadne u stan u kom je u tom trenutku bio sa suprugom.

I tada je za Cenzolovku rekao da sumnja da je u pitanju nov pokušaj napada na njega ili zastrašivanje. Dobija i 24-časovnu policijsku zaštitu.

11. januar 2019: Hapšenje osumnjičenih

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović 11. januara saopštava da su uhapšene osobe koje su provalile u iznajmljeni stan na Banovom brdu u kojem je boravio novinar portala Žig info. Stefanović je novinarima tada rekao da su uhapšeni priznali krivično delo i da su predati tužilaštvu, dok je Vučić kasnije tvrdio da namera provalnika nije bila da napadnu Jovanovića.

25. januar 2019: Hapšenje Simonovića

Iako je Jovanović u startu direktno optuživao Simonovića kao glavnog nalogodavca za paljenje kuće, i to upravo zbog tekstova koje je o njemu objavljivao na portalu Žig info, hapšenje predsednika Opštine Grocka usledilo je tek 25. januara, što je na vanrednoj konferenciji za novinare objavio predsednik Aleksandar Vučić.

Vučić je tada naveo da „partijska knjižica nikoga neće zaštititi od odgovornosti, svidelo se to nekome ili ne, a da će nasilje biti najoštrije kažnjeno“.

7. mart 2019: Simonović pušten iz pritvora

Dragoljub Simonović, tada još uvek aktuelni predsednik Opštine Grocka, u pritvoru ostaje do 7. marta.

Javnost još uvek nema informaciju o tome da je Simonović pretrpeo ikakve sankcije čak ni kao član Glavnog odbora Srpske napredne stranke, čiji je Vučić predsednik.

20. mart 2019: Ostavka Simonovića

Skupština opštine Grocka je prihvatila Simonovićevu ostavku. Na njegovo mesto dolazi članica SNS-a Živadinka Avramović, koja je za Simonovića imala samo pohvalne reči.

Ispred zgrade Skupštine opštine Grocka tada su se okupili lideri i pristalice opozicionog Saveza za Srbiju, ali i simpatizeri SNS-a. Policije nije bilo, ali ni incidenata.

DOK SE ZLO NE ISKORENI

Jovanović ističe i da ga je vlast razočarala jer je uveren da do svega ovoga ne bi došlo da su nadležni preduzeli mere u okviru zakona.

„Ja sam novinar postao silom prilika jer nisam mogao mirno da gledam kako korupcija, lopovluk i nepotizam cvetaju svuda oko nas. O tome ću pisati dok se to zlo ne iskoreni“, uporan je Jovanović.

Maj 2019: Simonović dobio ulicu

Javnost ostaje šokirana saznanjem da je Simonović još u decembru, svega 10 dana posle paljenja kuće novinara Jovanovića, dobio i svoju ulicu na teritoriji opštine Grocka. Odnosno, ulica u kojoj živi u Vrčinu, Kasapovačka, od 22. decembra nosi naziv po braći Simonović. Skupština Beograda je u obrazloženju navela da u toj ulici od davnina žive članovi porodice Simonović, koji su svojim radom, odnosno zaslugom svih članova porodice, napravili ulicu uz železničku prugu.

24. maj 2019: Počinje suđenje

Pošto je prvo ročište odloženo zbog nedolaska Simonovića, optuženog su, kada se pojavio pred sudnicom, dočekale pristalice koje su ga pozdravile aplauzom.

Osim protiv Simonovića, postupak se vodi i protiv Aleksandra Marinkovića, Igora Novakovića i Vladimira Mihajlovića zbog teškog dela protiv opšte sigurnosti.

Za razliku od Simonovića, koji nije priznao da je podstrekivao na paljenje Jovanovićeve kuće i koji je u sudnici rekao da „apsolutno nije kriv“, ostala trojica su delimično priznala zločin za koji se terete.

Bojana Cvetković Šijacki, koja je pomogla Aleksandru Marinkoviću da zapali kuću Milana Jovanovića, sa tužilaštvom je postigla sporazum o priznavanju krivičnog dela i osuđena je na šestomesečni kućni pritvor uz elektronski nadzor i novčanu kaznu od 50.000 dinara.

25. maj 2019: Povratak u kuću

Jovanović se sa suprugom vraća u delimično renoviranu kuću dan kasnije, 25. maja, uprkos činjenici što u tom trenutku kuća još uvek nije bila opremljena i u njoj nije bilo uslova za normalan život. Jovanović je tada rekao da on i supruga više nemaju novca da plaćaju iznajmljivanje stana.

„Za mene je dosta uradila Slavko Ćuruvija fondacija. Otvorili su račun na koji su građani uplaćivali sredstva da bih renovirao kuću. I kolege novinari su sami prikupili dosta sredstava. Pomogle su mi i društveno odgovorne firme poput Forma ideale i Metalca. Puno im hvala“, rekao je Jovanović i dodao da od opštine, grada i države nije dobio nikakvu pomoć, uprkos činjenici da ga je na sastanak zvala i ponudila mu pomoć predsednica Vlade Ana Brnabić.

„Zdravstveno stanje mi je dosta narušeno. Moja supruga ni godinu dana posle paljenja kuće ne spava normalno, srce joj je oslabilo od stresa“, odgovara na pitanje sedamdesetogodišnji čovek, koji još uvek ima policijsku zaštitu.

Prema njegovim rečima, podrška stiže i od Gročana, ali, kako kaže, u njihovim očima još uvek vidi veliki strah jer Simonović i dalje ima dosta uticaja u toj opštini nadomak Beograda.

„Kuću sam obnovio 80 odsto, a sudski postupak je još na početku. Okrivljeni nemaju drugu odbranu, zato vrše opstrukciju jer Dragoljub Simonović još uvek ima ogroman uticaj u Grockoj“, navodi Jovanović.

30. maj 2019: Odbačena prijava za obijanje stana

Ni Jovanović ni njegova advokatica Ana Matić Alimpijević ne znaju dokle se stiglo u slučaju obijanja njegovog iznajmljenog stana na Banovom brdu. Samo su iz medija saznali da je odbačena krivična prijava.

Drugo osnovno tužilaštvo je na naše pitanje odgovorilo da je prijava odbačena zbog nepostojanja sumnje da je „lice koje se teretilo za izvršenje ovog krivičnog dela izvršilo krivično delo“.

Od marta do danas: 16 tužbi protiv Matorčevića i Jovanovića

Jovanović se sa Simonovićem u sudnici sreće ne samo u ovom slučaju. Simonović je tužio Jovanovića zbog „duševnih bolova“ izazvanih tekstom na sajtu Žig info.

Glavnog i odgovornog urednika ovog sajta Željka Matorčevića, koji je pretučen u oktobru prošle godine, a ni izvršilac ni nalogodavac još uvek nisu pronađeni, tužio je čak 15 puta.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend