Iznenađena sam Kozićevom ambicijom da brani premijera od te jasne činjenične tvrdnje koju, verujem, ni sam gospodin Vučić ne bi osporio, bez obzira na prethodne petljavine Borisa Tadića sa prodajom VAC-ovog udela u Politici. Sumnjam da novoizabranom predsedniku može da prija odbrana čoveka koji je u redakciji Politike između ostalog zapamćen i po priređivanju zloglasnih „Odjeka i reagovanja“.
U vreme kada sam ja vodila redakciju, gospodin Vučić se nije mešao u njeno uređivanje. Ne znam šta se u međuvremenu promenilo, ali Uredništvu bih dobronamerno skrenula pažnju da je loše sročilo redakcijsku ogradu na Pogledima, koja glasi: „Prilozi objavljeni u rubrici Pogledi odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista“.
Stavovi kolumnista se retko do kraja podudaraju sa stavovima uredništva, ali uvek izražavaju uređivačku politiku lista. Objavljivanje Gorana Kozića i Đorđa Martića, volela to Politika ili ne, izraz je uređivačke politike lista. Zajedno sa mnogim drugim čitaocima, i ja se žarko nadam da se Kozićevi i Martićevi stavovi ne poklapaju sa stavovima redakcije, ali odluka da se njihovi tekstovi objavljuju u Politici upravo je izraz uređivačke politike lista.
Goran Kozić me pita šta sam ja uradila za Politiku. Rekla bih da sam, nekada i uz otpore u kolegijumu, uključujući i otpor sadašnjeg vršioca dužnosti glavnog urednika, uvela zavidnu količinu različitih pogleda u list. Taj pluralizam je u prošloj deceniji burno kritikovan, no danas i javnost prihvata da su dobre novine dužne da objavljuju širok raspon različitih mišljenja.
Zahvalna sam gospodinu Koziću što mi je svojim grubim napadom u Politici od 15. maja pružio dragocenu priliku da objasnim razliku između svoje uređivačke politike, i ove čiji su aduti on i Đorđe Martić.
Načelo raznovrsnosti nipošto ne podrazumeva obavezu da se objavljuju autori poput ove dvojice. Prostaštvo, ogavne insinuacije i optužbe bez dokaza nikad nisu za štampu. Nisu bili za štampu ni devedesetih, kada ih je Politika prvi put počela objavljivati, a pogotovo ne bi smeli biti danas, kad Politika opet želi da bude list uređene, pristojne Srbije.
Bez obzira na prirodu mojih neslaganja s Aleksandrom Vučićem oko Politike, teško mi je da verujem da on stoji iza povratka govora devedesetih u naš najbolji i najugledniji list, jer mu to nipošto nije u interesu.
Znam da naročito vodi računa o tome kako će ga istorija zapamtiti. Ali ako ne pripazi, umesto po Kinezima u Smederevu i autoputu kroz Takovo, mogao bi biti upamćen po gašenju Tanjuga i vraćanju Politike u Miloševićevu eru.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.