15. nov 2018.

Grubački: Ponašanje ministarstva skaradno, neverovatne reči (Video)

Ponašanje Ministarstva kulture u slučaju reagovanja na karikaturu u Danasu, i posebno državnog sekretara, jeste skaradnost, ocenio je Branislav Grubački iz Novog optimizma. Zabrana objavljivanja karikature nije primerena demokratskom društvu, kaže Nino Brajović iz UNS-a.

Lokalne vlasti u Lazarevcu naredile su uklanjanje karikatura Dušana Petričića i Predraga Koraksića iz prostorija biblioteke „Dimitrije Tucović“, koje su bile postavljene u okviru izložbe „Karikature od naših života“.

Karikature su, bar prema oceni Ministarstva kulture i informisanja bile problematične i na naslovnoj strani lista Danas, zbog čega je Ministarstvo i reagovalo. Slično se međutim nije desilo u slučaju teksta u Ilustrovanoj politici i naslovne strane sa naslovom „Psi su pušteni“.

„Karikatura je satira i novinarski žanr koji se temelji na preterivanju, i kao takva je novinarski žanr koji je popularan, ali podložna je kritici. Može neko biti nezadovoljan karikaturom, ali zabrana objavljivanja karikature nije primerena demokratskom društvu“ kazao je Brajović.

Neverovatne su izjave koje se čuju iz ministarstva, kazao je Grubački.

On je podsetio da su poslanici SNS uporedili Danas sa vremenom Gebelsa i Hitlera, dok je Koraks to iskarikirao.

„Neprimereno je da se poredi jedan dnevni list sa vremenom kad su vladali Hitler i Gebels. On ima pravo kao karikaturista da stavi to u kontekst, ali poslanici nemaju prava da stave jedan list u kontekst poređenja sa nacističkom propagandom“, ocenio je.

Govoreći o izložbi koja je skunuta u Lazarevcu, on je rekao da argument, koji je naveden, o politizaciji tog događaja ne stoji, jer je predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac posetio prateću tribinu i postavio pitanje kao „bilo koji građanin“.

„A za direktorku bibioteke to je za bila vrsta politizacije. Izlozba dvojice vrsnih karikaturista ne može biti skinuta u mraku.. Ako je sporna bila tribina, zbog čega je bila sporna izložba, bila je postavljena pred njenim ocima, i ona tada nije imala primedbe“, kaže.

Grubački je ocenio da to „jeste fašizacija, da su neki nepodobni“.

Brajović kaže, međutim, da je to bolje nazvati autocenzurom.

„Autocenzura može biti jedno objašnjenje, ili cenzura, to ne znamo. Iako ona kaže da je to njena odluka, ne znamo to do kraja. Dok je fašizacija huškanje na govor mržnje“, rekao je i dodao da se tako nazivaju neke pojave koje ne zaslužuju takve kvalifikacije.

Brajović je ocenio i da je sporna naslovna strana Ilustrovane primer „jezika mržnje“, a nereagovanje Ministarstva informisanja je u tom slučaju pokazalo neprincipijelan odnos.

Grubački je rekao da će izložba biti premeštena u Beograd i otvorena kroz desetak dana.

„Očekujemo da je poseti veliki broj ljudi, a pozvao bih i Vukosavljevića i Gajovića da dođu na otvaranje izložbe i pokažu da nemaju dvostruke standarde“, zaključio je on.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend