U pismu u koje je UNS imao uvid, IFJ izražava duboku zabrinutost zbog pritvaranja novinara i odvraćanja medija da izveštavaju sa teritorije Kosova, kao i sve većih pretnji i napada na novinare.
„Ovakve mere narušavaju slobodu medija i uskraćuju novinarima njihovo pravo na slobodu kretanja i obavljanja profesionalnih dužnosti bez uznemiravanja ili nepotrebnog ograničenja“, navodi se u pismu IFJ-a koje je potpisao generalni sekretar Antoni Belanger (Anthony Bellanger).
IFJ je u pismu je obavestio kosovske vlasti da je, prema informacijama koje mu je UNS dostavio, u petak, 4. oktobra bez obrazloženja ekipa Radio Beograda bila pritvorena u policijskoj stanici u južnoj Kosovskoj Mitrovici, kao i da su istoga dana više od dva sata na administrativnom prelazu Jarinje zadržane ekipe televizije Pink i agencije Tanjug.
U pismu se navodi da je četvoročlanu ekipu Radio Beograda policija zaustavila, pretresla službeno vozilo Radio-televizije Srbije, da su muški deo ekipe pretresli kao kriminalce, kao i da su odvedeni na saslušanje u stanicu u Južnoj Mitrovici, gde su im oduzeti mobilni telefoni.
„Posle šest sati ekipa je puštena na slobodu, uz napomenu da treba da se vrati u Severnu Kosovsku Mitrovicu, jer nije bezbedno da ide ka Gračanici gde se prvobitno uputila, iako toga dana nije bilo nikakvih incidenata i opasnosti na putu od Mitrovice ka Prištini i Gračanici”, navodi se u pismu.
IFJ u pismu podseća i da je 11. septembra ekipa RTS-a na putu za Severnu Kosovsku Mitrovicu zadržana 25 sati na administrativnom prelazu Jarinje, iako je blagovremeno podnela dokumentaciju koja je neophodna za ulazak na teritoriju Kosova.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.