IPI u svom saopštenju navodi da je organizacija šokirana nedostatkom adekvatnog odgovora policije na incident koji se dogodio 30. maja kada je grupa ljudi ušla u pritvatni posed televizije N1 i više sati ometala rad novinara.
„Iako se mirni protesti moraju poštovati, ulazak na posed medijske kuće jasno zahteva odgovarajuću rekaciju organa reda. Ovo postavlja ozbiljna pitanja o sposobnosti policije da zaštiti novinare i Stalna radna grupa za bezbednost novinara mora da reši to pitanja“, navodi se u saopštenju IPI.
Međunarodni institut za štampu podseća da se ometanje novinara N1 ispred zgrade u kojoj rade desilo nekoliko dana pošto su predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i narodni poslanik Nebojša Bakarec u Skupštini optužili televizije N1 i Nova S za širenje mržnje, nasilja i „bolesne atmosfere u društvu“ koja je dovela do dva masovna ubistva.
Premijerka je optužila „tajkunske medije“ za trovanje nacije i „sejanje mržnje iz minuta u minut“.
„Ovo su poslednji u nizu komentara u sve intenzivnijoj klevetničkoj kampanji protiv medija u vlasništvu kompanje United Media, medijske kuće koja je nepokolebljivo kritična prema srpskoj vlasti i predsedniku Aleksandru Vučiću“, ističe IPI u saopštenju.
Institut dodaje da se mediji u okviru United Media često posmatraju kao „bastion novinarstva koje je nezavisno od Srpske napredne stranke i njenih poslovnih partnera i saveznika“.
„Poslednjih nedelja mediji N1, Nova S i Danas su od strane više javnih zvaničnika optuženi da rade protiv interesa države, da šire dezinformacije, organizuju anti-vladine proteste, a nazivani su i ‚fašističkim medijima‘“, podseća IPI.
Međunarodni institut objašnjava da se ovi verbalni napadi umnožavaju i ponavljaju u tabloidima i na televizijama koje su prorežimski nastrojene. IPI naglašava da opasna eskalacija u retorici protiv kritičkih novinara i medija predstavlja realnu opasnost po bezbednost novinara.
„IPI poziva sve vladine i javne zvaničnike u Srbiji da se uzdrže od neprijateljske retorike i da budu primer smirivanja tenzija“, navodi se u saopštenju.
Međunarodni institut za štampu kaže da ovakva medijska situacija potvrđuje zaključke međunarodnih nevladinih grupa i Evropskog parlamenta da srpske vlasti nisu napravile napredaj u oblasti medijskih sloboda.
„Nezavisno novinarstvo u Srbiji nastavlja da se suočava sa krizom“, zaključuje se u saopštenju.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.